Revista e famshme zvicerane, “Tages Anzeiger” i ka kushtuar një artikull të gjatë në ballinën e saj, reperes së njohur shqiptare me prejardhje nga Ferizaj, Loredana Zefi.

Gazetarja Paula Scheidt e të përditshmes zvicerane “Tages Anzeiger” sjell biografinë e Loredanës, e cila më shumë se me muzikën e saj u bë e njohur për një skandal ku dyshohet të jetë mashtruese.

Drejtësia ende nuk e ka thënë fjalën e saj, andaj edhe për Loredana Aliun (e lindur Zefi) vlen supozimi i pafajësisë.

Loredana Zefi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Përtej kësaj: kush është kjo vajzë, e cila në këngët e saj thotë: “Unë t’i marrë krejt paratë”? Në shkurt ajo ka nënshkruar një kontratë në vlerë prej 3 milionë euro. Tash ajo ka 1,7 milionë ndjekës në Instagram. Si ndodhi që secila nga këngët e saj – “Bonnie & Clyde”, “Milliondollar$mile”, “Romeo & Juliet” – në YouTube të dëgjohet nga 20 milionë herë?

“Në një fshat të vjetër në periferi të Gutenswil, Cyrih Oberland, ku pensionistët përshëndeten nga dritarja e çiklistët garojnë në diellin e mbrëmjes, është vendi i fundit që do të mendonit se rep-artistja Loredana Zefi ka shkuar për të kërcënuar dy pleq duke iu kërkuar para, dhe në fakt ju e mendoni”, nis shkrimin e përditshmja zvicerane.

24-vjeçarja e cila jeton në Lucerne nuk ka dhënë ende intervista. Kohët e fundit, ajo u shfaq në publik në maj në një konferencë për shtyp në Prishtinë. Videoja është e disponueshme në YouTube. Ajo ishte e veshur në të bardha dhe me një palë syze, të cilat duket sikur transmetonin mesazhin “Syzet e diellit mbrojnë identitetin tim”. Akuza që ajo hodhi poshtë gjatë kësaj konference ishte se: Ajo kishte kërcënuar një grua në Valais  në këmbim të qindra mijë frangave. Loredana ishte e mbështetur nga dy avokatë dhe burri i saj, Gramoz Aliu, i njohur me emrin artistik Mozzik, shumicën e kohës ajo fliste shqip. Pas më pak se një ore, shfaqja mbaroi dhe ende është e paqartë e vërteta rreth kësaj.

Loredana dhe Mozzik (Foto: Mozzik/Instagram)

Ajo u akuzua për mashtrim, zhvatje dhe kanosje nga një çift zvieran rreth të pesëdhjetave, të cilët pretendojnë se ajo u ka marrë gjithëçka.

Një vit më parë, në qershor të vitit 2018, ajo publikoi këngën e saj të parë, “Sonnenbrille”, një këngë gjermane rap, shumë autotune, e frymëzuar nga rapi amerikan. Kjo këngë u pasua nga “Bonnie & Clyde”, “Million Dollar $ milje”, “Romeo & Juliet” – secila këngë deri më sot vetëm në YouTube është dëgjuar më shumë se 20 milion herë.

Në shkurt të këtij viti, Loredana nënshkroi një marrëveshje në vlerë tre milion euro me kompaninë “Groove Attack”, që është edhe labeli më i madh në tregun gjerman. Dhe mund të thuhet se ajo ishte tani muzikantja më e suksesshme zvicerane. Kontrata përfshin tre albume, i pari prej të cilëve u publikua sot më 13 shtator.

“King Lori” – Albumi më i ri nga Loredana (Foto: Loredana/YouTube)

Loredana ishte e nominuar edhe në ngjarjen më të madhe në Zvicër, Swiss Music Awards, por mediat zvicerane e sabotuan dhe nuk e përmendën asnjëherë suksesin në fjalë. Thuhet se asaj iu vë në pah vetëm skandali, dhe se është reperja më e bojkotuar e mediave atje.

100 000 klikime përkthehen në 200 euro në Gjermani, aktualisht debatohet nëse numrat e klikimeve mund të manipulohen në mënyrë sistematike. Një haker anonim kishte pohuar në një dokumentar të ARD se ai mund të krijonte numra fantastikë të klikimeve për para, vetë artistët nuk dinin asgjë për të. 50,000 euro për një shifër të lartë klikimesh. Ai ka bërë kështu shumë artistë gjermanë të shkëlqyeshëm në industrinë e muzikës në Gjermani. Arsyeja pse ai e deklaron këtë gjë si publike është fakti se ai nuk u pagua sa duhet. Akuzat gjithashtu shkuan në adresën e “Groove Attack”, që menaxhon kanalin e Loredanas në YouTube.

Në fakt, hakerat demonstruan se si ajo merr brenda 100 ditëve mbi 100,000 klikime në një këngë, një fitim i drejtpërdrejtë prej 200 eurosh në Spotify. Por hakeri nuk mund të sigurojë një provë të qartë të manipulimeve të tilla. Groove Attack mohoi të gjitha pretendimet. Sidoqoftë, kjo nuk ka më shumë rëndësi, nëse jeni aq i suksesshëm sa Loredana. 1.7 milion fansa janë padyshim mjaftueshëm realë. Është e padiskutueshme që shumë këngë janë kompozuar sot për suksesin në transmetim, madje edhe ato të Loredanës: Ato zgjasin maksimalisht katër minuta; ata fillojnë direkt me goditje, por, në mënyrë që askush të mos largohet së dëgjuari. Dhe qëllimi është që kënga të bëhet pjesë e listës së Spotify, sepse kjo ndihmon në tërheqjen e vëmendjes.

Lorednaa Zefi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Pasi që fotografia e saj ishte në të gjitha gazetat, ajo përjetoi gjëra të çuditshme. Kur Loredana bashkë me Mozzikun dolën për shëtitje në Zvicër, çifti ishin shikuar nga të gjithë, ajo në fillim mendoi se arsyeja ishte se ata thjesht dukeshin ndryshe, me tatuazhet dhe veshjet shumëngjyrëshe të hip hopit.Por më pas një plak e pyeti: “A je Loredana? Kam lexuar për skandalin. Mos u shqetëso, nuk besoj gjithçka. “Sonnenbrille”,është një këngë e shkëlqyer”.

Nëse ajo shkon për ‘shopping’ në Lucerne, ajo rrethohet shpejt nga të gjithë fëmijtë e shkollave, kështu që preferon të porosit rrobat e saj online. Kur kohët e fundit hyri në një hotel me katër yje në shëtitoren buzë liqenit, ku i pëlqente të hante drekë, ajo u ndalua nga një kalimtare, e cila siç duket e ofendoi atë.

Tani ajo është e martuar, ka një vajzë dhe një apartament me pamje nga liqeni, tre vetura dhe shijon drekat luksoze në hotele me katër yje. Ajo fiton më shumë para se Mozzik dhe më shumë se të gjithë vëllezërit dhe motrat e saj së bashku.

Loredana është e njohur për jetën e saj luksoze (Foto: Loredana/Instagram)

Gazeta zvicerano-gjermane shkruan gjithashtu se si pak muaj më parë, rep-artistja u kthye në Kosovë, pasi babai i saj ndërroi jetë dhe u varros në vendlindje.

“Të gjithë të tjerët në familjen time morën qetësues pas vdekjes së tij”, thotë ajo, “por unë doja të ndihesha mirë”.

Ajo ende ka vetëm pasaportën kosovare. Nëna e saj, thotë ajo, dikur urdhëroi dokumentet e natyralizimit për të, gjë që ishte e rëndësishme, por Loredana nuk u shqetësua për këtë.

Ajo e di se aktualisht ka pak shanse të bëhet një qytetare zvicerane për shkak të pretendimeve për mashtrim, por kur të përfundojë kjo, ajo mund ta imagjinojë se të bëhet me kombësi zvicerane.

Loredana Zefi ka nënshtetësi të Kosovës (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

“Dhe pastaj unë do ta publikoj fotografinë e pasaportës sime zvicerane në Instagram”, është shprehur Loredana më tej.

Gazeta zvicerano-gjermane gjithashtu i ka kushtuar një vëmendje të madhe edhe Kosovës, duke shkruar pak rreth gjendjes së vështirë aktuale që shteti amtar i Loredanës ka.

“Ajo dëshiron të tregojë se sa shumë i pëlqen Kosova, duke e vlerësuar mikpritjen e bashkëkombësve të saj për të cilët thotë: “Njerëzit atje janë kaq miqësorë sepse kanë kaq shumë kohë. Ata nuk punojnë edhe aq shumë”.

Loredana Zefi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Në Kosovën e pavarur nga Serbia që nga viti 2008, por ende të pa njohur nga shumë shtete – më shumë se gjysma e njerëzve të moshës 15-24 vjeç janë të papunë. Kushdo që ka mjaft fat që të gjejë një vend pune fiton mesatarisht 400 euro në muaj.

Çmimet janë të ulëta, por përsëri nuk janë aq të thella sa të mund të jetoni mirë me 400 euro. Zor se ia vlen përpjekja për të punuar këtu, por vëllai i Loredanës që jeton në Ferizaj gjithashtu konstaton se secili nga nëntë vëllezërit dhe motrat e tij, i transferojnë atij nga 100 franga në muaj, në mënyrë që të mund të kalojë një jetë të mirë në Kosovë”, përfundon shkrimin e saj, e përditshmja zvicerane “Tages Anzeiger”. /Telegrafi/