Conor McGregor po përballet me të paktën gjashtë muaj të tjerë si i përjashtuar, pasi nuk është testuar për drogë për më shumë se një vit.

Reklama

Ish-kampioni i UFC-së në dy pesha nuk ka luftuar që kur theu këmbën në humbjen e dytë radhazi nga Dustin Poirier verën e kaluar. Irlandezi kishte shpresuar të luftonte këtë vit, por rikthimi i tij u shty në 2023 pasi pësoi një pengesë në rikuperimin e tij.

McGregor kishte marrë gjithashtu kohë për të xhiruar filmin e tij të parë pasi mori pjesë në kastin e Road House së bashku me Jake Gyllenhall dhe më vonë u zbulua se ai nuk ishte testuar për drogë që nga tremujori i tretë i vitit të kaluar. Luftëtarët duhet të jenë në grupin e testimit për gjashtë muaj në mënyrë që të kenë të drejtë të luftojnë dhe presidenti i UFC-së, Dana Ëhite konfirmoi se do të jetë rasti me McGregor si sinjalizim ndaj luftëtarëve të tjerë.

Reklama
Reklama

McGregor nuk ka fituar një luftë në UFC që kur mposhti Donald Cerronen brenda 40 sekondave të përplasjes së tyre në peshën e lehtë pothuajse tre vjet më parë. Kjo ishte fitorja e parë e Dublinerit që kur eliminoi Eddie Alvarez në raundin e dytë për t’u bërë kampion në dy pesha në vitin 2016.

McGregor së fundmi konfirmoi se planifikon të rikthehet në 77 kilogramë, pasi u rrit në peshë gjatë pushimit. Por, ai përballet me një rrugë të gjatë drejt një titulli të mundshëm në kategorinë e tretë të peshës me kampionin Leon Edëards për shkak të mbrojtjes së rripit të tij në një revansh kundër Kamaru Usman në Mbretërinë e Bashkuar vitin e ardhshëm.

Reklama

Khamzat Chimaev ka të ngjarë të jetë në mesin e atyre që interesohen për një luftë kundër fituesit nëse ai mbetet në divizion pasi nuk ka arritur të arrijë peshën për luftën e tij me Nate Diaz në gusht. /Telegrafi/

Reklama