Manchester Cityt nuk e shfrytëzon dështimin e Arsenalit – mposhten nga Tottenhami

Manchester City është mposhtur 1-0 nga Tottenhami në kuadër të javës së 22-të në Ligën Premier.

Pas 15 minutash lojë, Spurs kaluan në epërsi me golin e Harry Kane, që u asistua prej Pierre-Emile Hojbjerg.

Me këtë gol, sulmuesi anglez u bë golashënuesi më i mirë i Tottenhamnit me 267, duke ia kaluar Jimmy Greaves.

Harry Kane shkruan historinë me golin në derbin ndaj Manchester Cityt
Lexo po ashtu Harry Kane shkruan historinë me golin në derbin ndaj Manchester Cityt

Në minutën e 44-të, Eric Dier kishte një mundësi të artë shënimi, pasi gjuajtja e tij u bllokua nga mbrojtja kundërshtare.

Dy minuta më vonë, u krijua shansi i parë serioz për Cityn, kur Riyad Mahrez godit shtyllën.

Në minutën e 64-të, Julian Alvarez bëri një goditje të fuqishme, por edhe ky nuk arriti të shënonte nga mbrojta e ngjeshur e Spurs.

Ishte minuta e 70-të e takimit, kur Kane u gjend në zonën e Cityt, mirëpo intervenimi i Ederson ishte i shpejt.

Vendasit mbetën me dhjetë lojtarë në fushë në minutën e 87-të, pasi Cristian Romero pranoi edhe kartonin e tij të dytë të verdhë, por që ia dolën t’i marrin pikët e plota.

Pas javës së 22-të, City gjendet në vendin e dytë me 45 pikë, pesë më pak se Arsenali, ndërsa në xhiron e 23-të do të kenë punë me Aston Villan. /Telegrafi/

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Një rast identik si ai i Yamal ka ndodhur edhe në Ligën Premier – por a u pranua goli?

Edhe po të shënonte Yamal, sërish Barcelonës nuk do t'i pranohej goli - mediumi spanjoll sqaron skenarin

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

PSG-ja janë të vendosur për ta zëvendësuar Mbappen me top yllin e Barcelonës pas largimit