Luka Modric ka zbuluar se ai kishte një mosmarrëveshje trevjeçare me shokun e skuadrës së Kroacisë, Mario Mandzukic, pas një incidenti në një ashensor hoteli.

Mandzukic, i cili bëri 89 paraqitje për vendin e tij gjatë një periudhe njëmbëdhjetëvjeçare, vendosi të tërhiqej nga futbolli javën e kaluar pas aventurave në Dinamo Zagreb, Bayern Munich , Atletico Madrid dhe Juventus, ndër të tjera.

Ai njoftoi për vendimin e tij në një postim në Instagram që përfshinte një fotografi të një palë atlete të vjetra futbolli.

Mario Mandzukic i thotë lamtumirë futbollit me një mesazh prekës Mario Mandzukic i thotë lamtumirë futbollit me një mesazh prekës

“I dashur Mario i vogël”, shkroi ai në një mesazh për veten e tij më të re. “Ndërsa vishni këto atlete për herë të parë, as nuk mund ta imagjinoni se çfarë do të përjetoni në futboll”.

Reklama
Reklama

“Do të shënoni gola në fazat më të mëdha dhe do të fitoni trofetë më të mëdhenj me klubet më të mëdha. Duke përfaqësuar me krenari kombin tuaj, ju do të ndihmoni të shkruani historinë e sportit kroat …”.

Pas njoftimit të tij për pensionim, shumë i bënë nderime sulmuesit 35-vjeçar, përfshirë ish-shokun e tij te kombëtarja, Modric.

Në fakt, mesfushori i Real Madridit foli për marrëdhënien e tij të vështirë me Mandzukic në autobiografinë e tij të re të quajtur “Loja ime”.

“Mario është një djalë i veçantë. Ndonjëherë ai duket i inatosur”, shkroi Modric. “Ata që nuk e njohin mirë do të mendonin se në realitet, ai është gjithmonë i mërrolur”.

Reklama

“Gjatë gjithë kësaj kohe unë e kam njohur Marion si një djalë të madh, me një zemër të madhe. E kam dashur që nga dita e parë, edhe pse më është dashur shumë kohë për ta kuptuar [atë]”.

Reklama

Modric holds off a challenge from Bayern Munich's Mario Mandzukic in the Champions League semi-final. Image credit: PA

“Ne kaluam shumë kohë së bashku në ekipin kombëtar. Në një vizitë në Islandë, kur po përpiqeshim të shkonim në Kupën e Botës në Brazil, hasa në Mandzukic para ashensorit të hotelit”.

“Eja Mario, po e kemi të vështirë sot”, i thashë, pasi shumë herë lojtarët brohorasin njëri -tjetrin në stërvitje ose para ndeshjes.

“Mandzukic, megjithatë, më befasoi me reagimin e tij: ‘Shikoni veten, më lini të qetë’. Më dukej se ishte një shqetësim i çastit”.

Reklama

“Unë gjithmonë kam pasur një marrëdhënie të mirë me Marion. Ne ishim në kontakt të vazhdueshëm deri atëherë. Pastaj pati heshtje, marrëdhënia u ftoh”.

Katër vjet më vonë, kur Kroacia po përgatitej për të luajtur në Kupën e Botës të vitit 2018 , një Modric sfidues ishte i etur të përpiqej dhe të lidhej përsëri me Mandzukic.

Reklama

Rezulton se gjithçka ishte një keqkuptim i madh.

“Nëse ai do të kishte mençurinë e tanishme, ai do ta kishte sqaruar atë menjëherë ose, në rastin më të keq, në përqendrimin [takimin] tjetër të ekipit kombëtar”, shtoi ai.

“Por, unë isha gjithashtu sfidues. Kur dy njerëz të vështirë lidhen me një lidhje të shkurtër, energjia zhduket. Sinqerisht, ai kishte gabuar, por ai nuk donte të hidhte hapin e parë”.

Reklama

“Prita momentin e duhur dhe fillova bisedën. Doja t’i tregoja se sa keq më vinte që nuk kishim më një marrëdhënie të ngushtë”.

“Isha i interesuar të di arsyen pse ne kishim komunikuar në një mënyrë të ftohtë për më shumë se tre vjet”.

“Ne folëm hapur dhe pamë që problemi doli nga askund. ‘Unë nuk u zemërova me ty. Mendova se po zemëroheshe me mua’, më tha ai”.

Reklama

“Unë thashë të njëjtën gjë. Energjia pozitive rrodhi përsëri midis meje dhe Marios. Ne ndajmë disa tipare: një lloj introversiteti, pak më të vështirë për të treguar emocionet, ne dimë të jemi kokëfortë”.

Reklama

“Por, ai është personi me të cilin do të shkoja në çdo luftë. Çfarëdo që të jetë, e di që ai do të japë gjithçka, do të mbrojë shpinën tuaj dhe kurrë nuk do t’ju tradhtojë”, ka shtuar më tej anëtari i Real Madridit. /Telegrafi/