LAJMI I FUNDIT:

Lojtari i ri i Chelseat, Mykhailo Mudryk mahniti Bernabeun, ka ‘përkushtim si Cristiano Ronaldo’ dhe ‘ka potencial të jetë Hazardi i ardhshëm’

Lojtari i ri i Chelseat, Mykhailo Mudryk mahniti Bernabeun, ka ‘përkushtim si Cristiano Ronaldo’ dhe ‘ka potencial të jetë Hazardi i ardhshëm’

Chelsea që arriti ta merrte Mykhailo Mudrykun nga dora e Arsenalit do t’u kujtojë tifozëve se e morën edhe Willianin nga dora e Tottenhamit – por mund të jetë një ish-yll edhe më i mirë i Bluve, të cilin ukrainasi mund ta imitojë.

Reklama

Saga e gjatë e transferimeve e janarit 2023 mori një kthesë të fundit në fundjavë pasi sulmuesi në dukje se po i bashkohej liderit aktual të Ligës Premier, nënshkroi për skuadrën perëndimore të Londrës.

Mudryk i ka kushtuar Chelseat 100 milionë euro, një shumë mahnitëse duke pasur parasysh se deri vonë ai ishte një lojtar i panjohur për ata që nuk e ndjekin futbollin ukrainas.

Drejtori ekzekutiv i Shakhtar Donetsk zbulon prapaskenat se si Chelsea e mposhti Arsenalin për Mudryk
Lexo po ashtu Drejtori ekzekutiv i Shakhtar Donetsk zbulon prapaskenat se si Chelsea e mposhti Arsenalin për Mudryk

Duke lëkundur flokët, të cilat kanë një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Peter Andre në atë video të Girl Mysterious, Mudryk fillimisht ishte më i njohur në mediat sociale për truket e tij mbresëlënëse.

Përkushtimi i ukrainasit për të përmirësuar lëvizjet e tij e nervozoi trajnerin e tij, Luis Castro, që do të thotë se ai luftoi për kohën e lojës nën portugezin. Megjithatë, gjërat ndryshuan për Mudryk kur trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi, mori frenat në Shakhtar.

De Zerbi i dha lojtarit debutimin e tij në Ligën e Kampionëve në shtator 2021, duke u bërë ndoshta hapi i parë në udhëtimin e tij në Ligën Premier.

Gazetari britaniko-ukrainas Andrew Todos kujton për talkSPORT.com se si një shfaqje emocionuese në Bernabeu në nëntor 2011 i bëri tifozët e Real Madridit të brohorisin pasi ai u zëvendësua në fund të pjesës së dytë të ndeshjes, të cilën Shakhtar e humbi vetëm 2-1.

Jo keq duke pasur parasysh se besnikët e Los Blancos rezervojnë vetëm lëvdata nga jashtë për lojtarë si Ronaldinho dhe madje janë njohur për të sulmuar Cristiano Ronaldon.

Por, vetëm dy muaj pasi faza e grupeve të Ligës së Kampionëve përfundoi, gjithçka ndryshoi në Ukrainë pas pushtimit të vendit nga Rusia.

Dalin detajet mahnitëse të transferimit të Mudryk te Chelsea: 25 milionë euro ushtrisë për luftimin e Rusisë, ndeshja miqësore dhe gjithçka tjetër
Lexo po ashtu Dalin detajet mahnitëse të transferimit të Mudryk te Chelsea: 25 milionë euro ushtrisë për luftimin e Rusisë, ndeshja miqësore dhe gjithçka tjetër

Kjo mund të kishte mjaftuar për të kufizuar karrierën e një talenti shumë premtues, por suksesi i Mudryk thjesht vazhdoi të rritet.

“Nëse diçka ka funksionuar në dobi të Mudryk, janë rrethanat që kanë lindur në futbollin ukrainas”, deklaroi Todos.

“Lojtarët e huaj u larguan, përfshirë ata që ishin konkurrencë direkte për të. Dhe si rezultat i kësaj gjatë pranverës, kur ata kishin shumë miqësore bamirësie në të gjithë Evropën, Mudryk po luante në secilën prej tyre dhe po luante një rol kryesor. Ai po bëhej një nga drejtuesit e rinj të ekipit”.

Etiketa e çmimit dhe kombësia e Mudryk kanë çuar natyrshëm në krahasime me ikonën e futbollit ukrainas Andriy Shevchenko.

De Zerbi kohët e fundit tha se Mudryk ka aftësinë për të fituar një Top të Artë, diçka që Shevchenko e arriti në 2004, por Todos sugjeroi se 22-vjeçari ka një mentalitet të ngjashëm me një legjendë që e ka fituar këtë çmim pesë herë.

I gjatë 170 centimetra, ata mund të jenë të shqetësuar nëse Mudryk do të jetë në gjendje të përballojë vështirësitë e Ligës Premier.

Ishte afër kalimit te Arsenali, por përfundoi te Chelsea - zbulohet arsyeja se përse Mudryk nuk iu bashkua Topçinjve
Lexo po ashtu Ishte afër kalimit te Arsenali, por përfundoi te Chelsea - zbulohet arsyeja se përse Mudryk nuk iu bashkua Topçinjve

Por, Todos nuk beson se ky do të jetë një problem për Mudryk, ndërsa Alex Barker, njeriu që qëndron pas llogarisë së Euro Expert, sugjeroi që lojtari mund të imitojë një nga lojtarët më ikonë të Chelseat të kohëve të fundit.

Hazard nuk kishte asnjë problem me gjatësinë e tij në shtatë vitet e tij në Chelsea, pavarësisht kornizës së tij, që është e njëjta lartësi si Mudryk.

“Unë mendoj se Mudryk ka potencialin të jetë Eden Hazard i ardhshëm”, deklaroi Barker për podkastin Ukraine+Football .

“Driblimi i tij është aq i mirë dhe më kujton Hazardin, në mënyrën se si ai përshpejton dhe ngadalëson”.

Dhe nëse Mudryk arrin në ato lartësi, Arsenali do të pendohet që nuk e mori atë më shumë sesa Spurs u penduan që nuk arritën marrëveshjen e Willianit në vitin 2013. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

La Liga
Zbulohet lista e re me 10 lojtarët më të vlefshëm në tregun e transferimeve – Haaland rrëmben vendin e parë, Mbappe i dhjeti

Zbulohet lista e re me 10 lojtarët më të vlefshëm në tregun e transferimeve – Haaland rrëmben vendin e parë, Mbappe i dhjeti

Ndërkombëtare
Pse Interi shpreson që Real Madridi të nënshkruajë me Harry Kane?

Pse Interi shpreson që Real Madridi të nënshkruajë me Harry Kane?

Ndërkombëtare
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Përfitimet marramendëse në muaj, javë, ditë, orë, minutë dhe sekondë të Benzema te Al-Ittihad

Përfitimet marramendëse në muaj, javë, ditë, orë, minutë dhe sekondë të Benzema te Al-Ittihad

Ligat tjera
Kalo në kategori