LAJMI I FUNDIT:

Lista me 10 rekordet që Pep Guardiola synon t’ia thyejë Sir Alex Fergusonit

Lista me 10 rekordet që Pep Guardiola synon t’ia thyejë Sir Alex Fergusonit

Pep Guardiola është një ndeshje larg që të fitojë një titulli tjetër në Ligën League me Manchester Cityn – por ai ka ende një rrugë të gjatë për ta bërë atë që arriti Sir Alex Ferguson gjatë karrierës së tij si trajner në Old Trafford.

Reklama

City mund të sigurojë edhe një titull tjetër në Ligën Premier këtë fundjavë, me Arsenalin që duhet të mposht Nottingham Forest të shtunën përpara se skuadra e Guardiolës të presë Chelsean për mundësinë për të ngritur trofeun të dielën. Do të ishte një vazhdimësi e një periudhe dominimi nga City, i cili synon të fitojë titullin e pestë në gjashtë sezonet e fundit.

Epoka e suksesit të Guardiolës është e krahasueshme me Ferguson me Manchester United. Trajneri legjendar skocez ishte një gjigant i Ligës Premier, duke kaluar 26 vjet në krye të klubit, duke grumbulluar trofe gjatë asaj periudhe.

Çmenduri e llojit të vet: Çamçakëzi i fundit i Sir Alex Ferguson shitet për 450 mijë euro
Lexo po ashtu Çmenduri e llojit të vet: Çamçakëzi i fundit i Sir Alex Ferguson shitet për 450 mijë euro

81-vjeçari doli në pension në maj të vitit 2013, por ai mbetet i pamposhtur në shumë kategori. Mirror Football i hedh një vështir rekordeve që mbahen nga skocezi.

Titujt e Ligës Premier

Guardiola po i afrohet titullit të tij të pestë në sezonin e tij të shtatë në Ligën Premier. Ai do të duhet të qëndrojë me Cityn për kohë pak më të gjatë nëse dëshiron të arrijë numrin e Fergusonit.

BLACKBURN, ANGLI - 14 MAJ: (MBULIMI EKSKLUZIV: ZBATOHEN TARIFA MINIMAL - 250 GBP OSE EKUIVALENT LOKALE, PËR IMAZH) Sir Alex Ferguson i Manchester United feston fitimin e titullit të Premier League në dhomën e zhveshjes pas ndeshjes Barclays Premier League midis Blackburn Ro. Të bashkuar në Ewood Park më 14 maj 2011 në Blackburn, Angli. (Foto nga John Peters/Manchester United nëpërmjet Getty Images)

13 – Alex Ferguson

4 – Pep Guardiola

3 – Arsene Wenger

3 – Jose Mourinho

1 – Jurgen Klopp, Antonio Conte, Claudio Ranieri, Manuel Pellegrini, Roberto Mancini, Carlo Ancelotti, Sir Kenny Dalglish

Pep Guardiola arriti shifrën e 100 fitoreve në Ligën e Kampionëve, thyen edhe rekord
Lexo po ashtu Pep Guardiola arriti shifrën e 100 fitoreve në Ligën e Kampionëve, thyen edhe rekord

Ndeshjet e fituara në Ligën Premier

Çuditërisht, Ferguson kryeson gjithashtu këtë listë. Skocezi drejtori 810 ndeshje në Ligën Premier si trajner i United, duke fituar 528, duke barazuar 168 dhe duke humbur 114.

Në të kundërt, Guardiola ka vetëm 196 fitore, edhe pse nga vetëm 263 ndeshje në kompeticion.

528 – Alex Ferguson

476 – Arsene Wenger

254 – David Moyes

236 – Harry Redknapp

217 – Jose Mourinho

Pep Guardiola e ka udhëhequr Manchester Cityn në finalen e Ligës së Kampionëve

Tituj të njëpasnjëshëm

Siç qëndrojnë gjërat, Ferguson është trajneri i vetëm që ka fituar një titull në Ligën Premier në tre sezone radhazi. Ai e bëri atë dy herë, gjithashtu, nga 1998/99 në 2000/01, dhe pastaj përsëri nga 2006/07 në 2008/09.

Ky është një rekord që ai me siguri do të duhet të ndajë nga e diela e tutje. Guardiola fitoi dy radhazi në 2017/18 dhe 2018/19 përpara se Liverpool t’i prishte festën, por ai është gati të marrë tre radhazi, nga 2019/20 deri në 2022/23.

Ancelotti barazoi rekordin e madh të Fergusonit në Ligën e Kampionëve
Lexo po ashtu Ancelotti barazoi rekordin e madh të Fergusonit në Ligën e Kampionëve

Ndeshjet e fituara si vendas

Ferguson fitoi 528 ndeshje në Ligën Premier dhe 305 prej tyre erdhën në Old Trafford, duke e bërë atë përkufizimin e fjalorit të një fortese.

Ky numër është më shumë se dy herë më i madh se çdo trajner tjetër që ka fituar në një stadium në historinë e elitës së futbollit anglez.

Ndeshjet e fituara si mysafir

Ish-shefi i United qëndron gjithashtu i pari kur bëhet fjalë për fitoret në udhëtim. Numri i tij prej 223 fitoresh jashtë fushe është më shumë se Mourinho që ka fituar gjithsej, gjë që thekson jetëgjatësinë dhe qëndrueshmërinë e tij në garë.

Ferguson

Ndeshjet e fituara me rikthim

Numri i madh i ndeshjeve të Fergusonit në krye të United do të thotë se ai kryeson pothuajse çdo statistikë që mund të imagjinohet. Një prej tyre është fitorja pasi pranoi golin e parë, që ndodhi 71 herë nën drejtimin e tij te United.

Guardiola nuk është askund afër këtij numri, me skuadrën e tij City që përgjithësisht preferon të jetë kryesuesi.

Solskjaer konfirmon atë që Ronaldo kishte thënë për Man United para se të largohej
Lexo po ashtu Solskjaer konfirmon atë që Ronaldo kishte thënë për Man United para se të largohej

Fitorja më e thellë

Fitorja 9-0 e United ndaj Ipswich në mars 1995 kishte spikatur për 24 vjet në historinë e Ligës Premier si fitorja më e spikatur. Duke mos u përballur për dy dekada, fitoret 9-0 janë bërë befas relativisht të zakonshme.

Sidoqoftë, Ferguson ende mban së bashku me Brendan Rodgers, Ole Gunnar Solskjaer dhe Jurgen Klopp.

Këtu ata janë rezultatet:

Manchester United 9-0 Ipswich, 1994/95

Southampton 0-9 Leicester City, 2019/20

United 9-0 Southampton, 2020/21

Liverpool 9-0 Crystal Palace , 2022/23

James Ward-Prowse (L) reagon pas ndeshjes së futbollit të Premierligës angleze midis Manchester United dhe Southampton në Old Trafford në Mançester, Anglia veriperëndimore, më 2 shkurt 2021. - Manchester United fitoi ndeshjen 9-0.

Çmimet e trajnerit të muajit

Ferguson është shumë përpara edhe në këtë. Vetëm Arsene Wenger, i cili kaloi 22 vjet në Arsenal, i afrohet çmimeve të trajnerit të muajit.

Këtu janë pesë më të mirët:

27 – Ferguson

15 – Wenger

11 – Guardiola

10 – Moyes

9 – Klopp

Sheikh Jassimit i kërkohet të blejnë rivalët e Man United nga Liga Premier
Lexo po ashtu Sheikh Jassimit i kërkohet të blejnë rivalët e Man United nga Liga Premier

Në mënyrë të ngjashme, Ferguson është i pari nga konkurrenca për sa i përket çmimeve të trajnerit të sezonit: Ferguson (11), Guardiola, Mourinho, Wenger (3) dhe Klopp (2).

Shumica e ditëve të kaluara në krye të tabelës

Ndërsa një nga sezonet e tyre më të paharrueshme erdhi në 1995/96, kur ata kaluan në mënyrë dramatike Newcastle nga 12 pikë prapa në janar për të fituar titullin, United pëlqente të ishte kryesuesi, kështu që shpesh arrinte në krye të tabelës dhe dominonte sezonet.

Kjo tregohet nga fakti që Ferguson kishte qëndruar në krye të tabelës për 2284 ditë. Kjo është 1,305 ditë më shumë se rivali i tij më i afërt.

Alex Ferguson

Rikthim në pjesën e dytë

Çuditërisht, United një herë ishte duke humbur 3-0 në pjesën e parë. Në shtator të vitit 2001, ata ishin në një shok total kundër Tottenhamit në White Hart Lane, por u kthyen me golat e Andy Cole, Laurent Blanc, Ruud van Nistelrooy, Juan Sebastian Veron dhe David Beckham për të fituar 5-3 dhe për t’u siguruar që Ferguson u bë trajneri i parë që të fitojë një ndeshje të Ligës Premier pasi ka pasur tre gola më pak në pjesën e parë.

Kjo ka ndodhur vetëm një herë që nga ajo kohë, kur Wolves luajtën kundër Leicester për të fituar 4-3 në 2003/04. Megjithatë, ende nuk është bërë kurrë nga një ekip mysafir. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Milani me shumë mungesa para përballjes me Borussia Dortmundin

Milani me shumë mungesa para përballjes me Borussia Dortmundin

Serie A
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kalo në kategori