LAJMI I FUNDIT:

Pep Guardiola arriti shifrën e 100 fitoreve në Ligën e Kampionëve, thyen edhe rekord

Pep Guardiola arriti shifrën e 100 fitoreve në Ligën e Kampionëve, thyen edhe rekord

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, i është bashkuar një grupit të vetëm tre trajnerëve që kanë arritur 100 e më shumë fitore në epokën e Ligës së Kampionëve.

Një tjetër lojë, një tjetër rekord – këtë herë për menaxherin e Cityt që thyen rekord!

Fitorja 4-0 e Cityt në ndeshjen e dytë gjysmëfinale ndaj Real Madridit, e pa Guardiolën të bëhet trajneri që arrin më shpejtë 100 fitore në Ligën e Kampionëve.

Katalunasit i janë dashur vetëm 160 ndeshje si trajner për të arritur 100 fitore, më shpejt se rekordmeni i mëparshëm Carlo Ancelotti, të cilit iu deshën 180 ndeshje për të arritur tre shifror.

Në fakt, Guardiola është vetëm trajneri i tretë që arrin shifrën e 100 fitoreve në Ligën e Kampionëve, me Sir Alex Ferguson i pari që e ka arritur atë pas 184 ndeshjeve.

Guardiola ka fituar 47 nga 74 ndeshjet e tij me Cityn në këtë garë me një përqindje fitoresh prej 64 për qind. Në këto ndeshje, City ka shënuar 174 gola dhe kemi pranuar vetëm 75.

Para se të vinte në Etihad, ai kishte arritur 30 fitore me Barcelonën dhe 23 fitore me Bayern Munich.

Vetëm tre trajnerë kanë fituar më shumë Kupa Evropiane se Guardiola, falë dy sukseseve të tij në Barcelonë; Ancelotti, Zinedine Zidane dhe Bob Paisley. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A  - ai kushton 30 milionë euro

Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A - ai kushton 30 milionë euro

La Liga
Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Ndërkombëtare
Kalo në kategori