LAJMI I FUNDIT:

Ancelotti barazoi rekordin e madh të Fergusonit në Ligën e Kampionëve

Ancelotti barazoi rekordin e madh të Fergusonit në Ligën e Kampionëve

Carlo Ancelotti e ka dëshmuar veten një ekspert në garën e Ligës së Kampionëve dhe ka barazuar legjendën e Manchester Unitedit, Sir Alex Ferguson, në përvojën e tyre në garën elitare të klubeve evropiane.

Trajneri 63-vjeçar italian ka ngritur trofeun më të madh të futbollit evropian katër herë më parë në karrierën e tij, duke qenë i vetmi trajner që e ka bërë këtë – me Milanin në vitin 2003 dhe 2007 dhe Real Madridin në vitet 2014 dhe 2022.


Ancelotti gjithashtu vendosi një rekord të jashtëzakonshëm në futbollin evropian sezonin e kaluar pasi udhëhoqi Real Madridin drejt titullit të ligës spanjolle, duke u bërë trajneri i vetëm që fitoi të gjitha pesë ligat më të mira të Evropës.

Megjithatë, trajneri italian po vazhdon të ‘thyej’ rekorde apo ta vendos emrin e tij në shumë rekorde evropiane dhe një të tillë e bëri mbrëmë (e mërkurë) në ndeshjen ndaj Manchester Cityt.

Sipas Opta Jose, ndeshja e parë gjysmëfinale e Real Madridit në Ligën e Kampionëve kundër Cityt është ndeshja e 190-të e Ancelottit si trajner në këtë garë, duke barazuar Ferguson si trajnerin me më shumë ndeshje në garën elitare të klubeve evropiane.

Ai do të bëhet rekordmeni i vetëm në ndeshjen e dytë të kësaj gare, kur të zhvillohet në Etihad.

Në 189 ndeshjet e tij të mëparshme në Ligën e Kampionëve, trajneri italian ka mbikëqyrur 108 fitore, 40 barazime dhe 41 humbje. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kane zbulon mbrojtësit më të vështirë me të cilët është përballur në karrierën e tij

Kane zbulon mbrojtësit më të vështirë me të cilët është përballur në karrierën e tij

Bundesliga
Armando Broja drejt transferimit në Serie A

Armando Broja drejt transferimit në Serie A

Premier League
UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë

UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë "kafshë"

Përfaqësueset
Vendimi skandaloz i gjyqtarit tërboi lojtarët e Man Cityt, Haaland e humbi plotësisht durimin gjatë dhe pas ndeshjes

Vendimi skandaloz i gjyqtarit tërboi lojtarët e Man Cityt, Haaland e humbi plotësisht durimin gjatë dhe pas ndeshjes

Premier League
Ten Hag ka humbur mbështetjen e disa lojtarëve në dhomën e zhveshjes

Ten Hag ka humbur mbështetjen e disa lojtarëve në dhomën e zhveshjes

Premier League
Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori