Ka pasur një ndryshim të madh rregullash në Ligue 1 që përfshin numrat e fanellave dhe përfitojnë yje si Gianluigi Donnarumma, Alexis Sanchez dhe Alexandre Lacazette.

Prej vitesh rregulloret për numrat e fanellave kanë qenë tepër të rrepta në ligën e parë franceze. Lojtarëve iu kërkua të mbanin një numër midis 1 dhe 30 – megjithëse këta dy numra së bashku me 16 ishin të rezervuar për portierët.

“Çdo klub i Ligue 1 dhe Ligue 2 duhet të krijojë listën e caktimit të numrave në Isyfoot 72 orë përpara fillimit të garës. Kjo listë nuk mund të kalojë 30 emra, numri 30 është i fundit në listë dhe mund të plotësohet dhe përditësohet me çdo lëvizje në klub”.

Reklama

“Nëse një klub justifikon punësimin e mbi 30 lojtarëve profesionistë me kontratë, bordi mund të japë një përjashtim. Numrat 1, 16 dhe 30 janë ekskluzivisht dhe domosdoshmërisht të rezervuar për portierët. Në fund të fundit, numri 40 mund të caktohet”.

Reklama

“Të gjitha skuadrat duhet të kenë një fanellë me numrin 33 që nuk i është caktuar një lojtari dhe është i rezervuar për zëvendësime urgjente. Një drejtori është themeluar në fillim të sezonit dhe në dispozicion të gjyqtarëve dhe delegatëve nga LFP”, thuhej në rregullin e Ligue 1.

Pikërisht ky rregull e ndalonte Mario Balotellin të vishte fanellën e tij të preferuar me numër 45 si në Nice ashtu edhe në Marseille dhe si rezultat ai mbajti numrin 9.

Reklama

Vitin e kaluar, Donnarumma përfundoi duke marrë një pezullim të posaçëm në mënyrë që të mund të vishte fanellën me numër 50 – ndërsa Lionel Messi u lejua të vishte një numër që normalisht kishte një portier kur mori numrin 30.

Reklama

Megjithatë, Footy Headlines ka konfirmuar se numrat e fanellave në Ligue 1 tani janë plotësisht të hapura – me vetëm kufizime për portierët që duhet të marrin numrin 1.

Kjo do të thotë që Donnarummas i është lejuar të veshë fanellën me numër 99, viti i lindjes së tij. Chancel Mbemba dhe Ëahbi Khazri, janë gjithashtu lojtarë me fanella numër 99.

Reklama

Ish-sulmuesi i Barcelonës, Arsenalit dhe Manchester United, Alexis Sanchez nuk ishte në gjendje të merrte numrin 7 në Marseille dhe kështu shkoi për numrin 70, ndërsa ish-bashkëlojtari i tij Alexandre Lacazette tani ka numrin 91 te Lyoni, pasi fanella me numër 9 nuk ishte në dispozicion.

Edhe Corentin Tolisso është rikthyer këtë verë dhe ka marrë fanellën me numër 88. /Telegrafi/

Reklama