LAJMI I FUNDIT:

Liga Premier do të bëjë një ndryshim të madh në VAR sezonin e ardhshëm

Liga Premier do të bëjë një ndryshim të madh në VAR sezonin e ardhshëm

Ka ndryshime të mëdha që pritet të bëhen në VAR nga Liga Premier për sezonin 2023/24.

Reklama

Megjithatë, liga ka marrë vendimin për të votuar kundër zbatimit të Teknologjisë Gjysmë-Automatike Offside të FIFA-s, siç u pa në Kampionatin Botëror.

Ajo teknologji pa kamerat e gjurmimit të gjymtyrëve të përcaktojnë pozicionin e saktë të çdo lojtari në fushë, si dhe një çip në top për të përcaktuar saktësisht se kur është bërë pasimi final.

Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t'u transferuar te Arsenali
Lexo po ashtu Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t'u transferuar te Arsenali

Duke përdorur kamerat, animacionet 3D të krijuara nga kompjuteri u shfaqën më pas që tregonin saktësisht se cila pjesë e trupit të një lojtari ishte jashtë loje.

Ai u konsiderua një sukses i madh gjatë Kupës së Botës. UEFA e ka miratuar sistemin – megjithëse ata zgjodhën të mos përfshinin teknologjinë çipin në top.

Pritej që Liga Premier do të zbatonte teknologjinë për sezonin 2023/24, por ata kanë zgjedhur kundër saj. Ndërkohë, La Liga do ta përdorë atë ndërsa garat evropiane të UEFA-s do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Ata besojnë se evolucioni i teknologjisë do të jetë aq i shpejtë sa që prezantimi i sistemit tani do të ishte i parakohshëm pasi së shpejti do të ishte i vjetërsuar.

Por, do të ketë një ndryshim të madh sezonin e ardhshëm që do të ndihmojë në zgjidhjen e disa prej çështjeve aktuale.

Liga Premier do të prezantojë katër kamera shtesë VAR në stadiume.

Mund të duket si një ndryshim i vogël, por mungesa e kamerave në fakt nënkuptonte që dy golat e sezonit të kaluar nuk mund të kontrolloheshin me saktësi.

Sezonin e kaluar, ndeshjet e Ligës Premier kishin 20 kamera VAR në funksion.

Mirëpo, kjo nuk mjaftoi për të parë nëse Bukayo Saka ishte jashtë loje në ndeshjen e parë të Arsenalit kundër Liverpoolit në tetor. Nuk kishte asnjë provë për të vërtetuar se Saka ishte kthyer nga një pozicion jashtë loje, kështu që vendimi fillestar në fushë qëndroi.

Liverpooli u përfshi gjithashtu në një tjetër incident më vonë gjatë sezonit, ku mungesa e kamerave e bëri VAR-in të tepërt.

Ai erdhi në ndeshjen e Kupës FA kundër Wolves në Anfield, pasi skuadra mysafire mendoi se kishte shënuar një fitore të vonë përmes Toto Gomes.

Megjithatë, një flamur i vonuar kundër Matheus Nunes që ngrihej, i cili ishte kapur në skaj të fushës, e anuloi golin.

Doli që mesfushori i Ujqërve ishte në një ‘kënd të vdekur’ për kamerat e VAR dhe nuk mund të vërtetohej se ai ishte brenda. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Dy lojtarët më të rrezikshëm të Real Madridit me të cilët është përballur Xavi si trajner i Barcelonës

Dy lojtarët më të rrezikshëm të Real Madridit me të cilët është përballur Xavi si trajner i Barcelonës

La Liga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Kalo në kategori