LAJMI I FUNDIT:

Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t’u transferuar te Arsenali

Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t’u transferuar te Arsenali

Emmanuel Petit ka zbuluar të vërtetën për marrjen e një taksie nga Tottenham Hotspur, ku sapo kishte pasur një takim për një transferim të mundshëm, te Arsenali në verën e vitit 1997.

Reklama

Menjëherë pas kapitenit të Monacos në titullin e Ligue 1 në 1997 në moshën 26-vjeçare, Petit deklaroi ambicien e tij të radhës gjatë një interviste të përbashkët me presidentin e Monacos, Jean-Louis Campora, në televizion drejtpërdrejt.

“Gjatë festimeve, unë isha ulur pranë Campora kur prezantuesi e pyeti për të ardhmen time”, kujton Petit për FourFourTwo.

Petit: Neymari do të shkëlqente te Man Utd dhe Arsenal
Lexo po ashtu Petit: Neymari do të shkëlqente te Man Utd dhe Arsenal

“Campora tha: ‘Ai ka ende një kontratë, sezonin e ardhshëm, ai do të qëndrojë këtu”. Më pas ma dhanë mikrofonin dhe unë thashë: ‘Kam respekt të madh për ju, zoti Campora, por nuk jam dakord: është koha që unë të largohem. Unë jam pothuajse 27 vjeç dhe është koha për të pasur një sfidë ndryshe. Kam bërë gjithçka që mundem me Monacon’”.

“Objektivi im i parë ishte të luaja në Angli. Kur isha fëmijë, lexoja revistat për futbollin anglez – po ëndërroja për këtë”, ka zbuluar më tej ai.

Rivalët e Londrës së Veriut, Arsenali dhe Tottenham Hotspur ishin të dy të interesuar për të marrë shërbimet e francezit, me Petit që i vizitoi dy klubet në të njëjtën ditë.

Ai shkoi fillimisht në White Hart Lane dhe kur Spurs i bëri një ofertë, ai kërkoi disa ditë për të menduar për të. Duke rënë dakord me kërkesën e tij, klubi i porositi një taksi, pa e kuptuar se ku do ta çonte ajo taksi.

“Kur hipa në taksi, shoferi më pyeti se ku doja të shkoja”, tregon më tej Petit për FFT. “Isha me disa njerëz dhe po shkonim në shtëpinë e Arsene Wengerit. (Zëvendëskryetari) David Dein ishte gjithashtu atje. Ata rregulluan takimin atje, pasi donin që gjithçka të ishte e fshehtë”.

“Oferta e Arsenalit ishte shumë më e mirë se e Spurs dhe unë me të vërtetë doja të luaja përsëri për Arsenin, sepse ai ishte trajneri im i parë në Monaco dhe ai që më dha një mundësi në ekipin e parë. Ai vuri besimin e tij tek unë. Arsene më foli në një nivel tjetër, si qenie njerëzore”.

Del në pah arsyeja se përse Zidane do ta refuzonte menjëherë Chelsean
Lexo po ashtu Del në pah arsyeja se përse Zidane do ta refuzonte menjëherë Chelsean

“Më pëlqente mënyra se si ai menaxhonte seancat stërvitore dhe mënyrën se si ai menaxhonte ekipin e tij gjatë ndeshjeve. Nuk kisha asnjë dyshim në mendjen time se do të shkoja te Arsene, dhe zoti Dein ishte gjithashtu shumë i sjellshëm”, potencoi më tej ai.

Ndërsa Wenger nuk kishte fituar asgjë në klub para nënshkrimit të Petit, ai thotë se ambicia që i tregoi klubi e bëri vendimin edhe më të lehtë.

“E ndjeja dëshirën e tyre dhe isha i emocionuar nga projekti që ata vendosën në tryezë, me djemtë me të cilët do të luaja përkrah. Pas tre orësh thashë, ‘Po, jam gati të nënshkruaj për ty’”, ka shtuar më tej Petit.

Është e qartë se vendimi funksionoi mirë, me Petit që ngriti titullin e Ligës Premier dhe FA Cup në fund të sezonit të tij debutues në Angli. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

La Liga
Kalo në kategori