LAJMI I FUNDIT:

Liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë arrijnë në Kiev

Liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë arrijnë në Kiev

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri Italian Mario Draghi, kanë arritur në kryeqytetin e Ukrainës në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Reklama

Ky udhëtim ishte paralajmëruar më parë pas kritikave të shumta, që nuk po bëjnë mjaftueshëm për ta zgjidhur konfliktin në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Ukraina ishte e zëshme sa i përket kritikave për liderët evropianë që hezitonin të dërgonin armë në Ukrainë, për ta ndihmuar këtë vend të mbrohet nga agresioni rus.

Liderët perëndimorë morën trenin e natës për në Kiev
Lexo po ashtu Liderët perëndimorë morën trenin e natës për në Kiev

Shkuarjen e liderëve evropianë e ka konfirmuar edhe pallati Elysse, që bëri të ditur se Macron, Scholz dhe Draghi tashmë gjenden në Kiev.

Ata pritet të takohen sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, si dhe do të vizitojnë disa pjesë ku pretendohet se janë kryer masakra mbi civilët.

I pyetur nëse ka ndonjë mesazh për ukrainasit, Macron tha se “javët e ardhshme, në e dimë se do të jetë shumë të vështira. Dua t’i mbështesë dhe të jem në anën e tyre”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Amerika
Kalo në kategori