LAJMI I FUNDIT:

Liderët perëndimorë morën trenin e natës për në Kiev

Liderët perëndimorë morën trenin e natës për në Kiev

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi kanë marrë trenin e natës për në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev; për të treguar mbështetjen e tyre, ka raportuar e përditshmja italiane La Republica.

Reklama

Vizita e tre liderëve evropianë ka marrë javë të tëra për t’u organizuar, derisa synojnë të kapërcejnë kritikat brenda Ukrainës për reagimin e tyre ndaj luftës, transmeton Telegrafi.

Scholz, Macron dhe Draghi nisen për në Kiev
Lexo po ashtu Scholz, Macron dhe Draghi nisen për në Kiev

Kancelari Scholz nuk e ka vizituar Kievin që nga fillimi i luftës.

Vizita e tyre vjen një ditë përpara se Komisioni Evropian të vendosë të bëjë një rekomandim mbi statusin e Ukrainës si një kandidate për anëtarësim në BE.

Duke folur përpara udhëtimit, Presidenti Macron tha: “Ne jemi në një pikë kur duhet të dërgojmë sinjale të qarta politike, ne evropianët, ndaj Ukrainës dhe popullit të saj, kur ajo po reziston heroikisht”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori