LAJMI I FUNDIT:

Kush qëndron e kush largohet, Barcelona para një dileme të madhe


Ndeshja e Real Mallorcas la dy lajme të mira për Barcelonën – rikthimin e Ansu Fatit dhe një lojë të mirë, përfshirë një gol nga Memphis Depay.

Reklama

Ansu dhe Memphis janë më shumë në dispozicion të Xavi Hernandez për të formuar një treshe sulmuese që është bërë zona ku ka më shumë konkurrencë në skuadrën e Barcelonës.

Ditët e fundit, trajneri ka dashur të theksojë se Barcelona duhet të dyfishohet në të gjitha pozicionet, por në këtë rast thellësia e skuadrës është jashtë duarve të tij.

Pavarësisht nga afati i nënshkrimeve të ardhshme, duke përfshirë Robert Lewandowskin, Barcelona aktualisht ka tetë lojtarë sulmues në radhët e saj për tre pozita. Dhe pak prej tyre e kanë të garantuar vazhdimësinë.

Të gjitha lajmet nga Barcelona
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Barcelona

Këtyre tetë emrave duhen shtuar edhe tre të tjerë: Philippe Coutinho, Francisco Trincao dhe Antoine Griezmann. Të gjithë ata do të duhet të kthehen në Barcelonë për të diskutuar të ardhmen e tyre, duke bërë edhe më shumë kandidatë për një zonë të fushës ku Mateu Alemany do të ketë punë shtesë për të bërë verën e ardhshme.

Luuk de Jong

Sulmuesi holandez duket se është rasti më i lehtë për t’u zgjidhur. Në fund të sezonit periudha e huazimit të tij përfundon dhe ai do të duhet të kthehet në Sevilla.

Barcelona ka një opsion për të blerë De Jong dhe është e kënaqur me paraqitjet e tij, por kufizimet financiare e bëjnë të vështirë të mendosh se holandezi është një opsion real për sulmin aktual të katalanasve.

Adama Traore

Një nga rrethanat më të panjohura të mëdha për vitin e ardhshëm. Ardhja e tij solli një shkëndijë fillestare në ndeshjet e tij të para, por me kalimin e ndeshjeve ai ka humbur rëndësinë dhe tani është një figurë periferike.

Adama ka qenë rezervë në nëntë ndeshjet e fundit, ku ka grumbulluar vetëm 63 minuta. Në fund të sezonit Barcelona nuk duket e gatshme të paguajë shumën e nevojshme për ta mbajtur atë dhe një shkëmbim me Trincaon nuk ka gjasa.

Memphis Depay

Një tjetër nga debatet e mëdha përpara merkatos së verës. Kontrata e 28-vjeçarit skadon në vitin 2023 dhe ai do të ketë klube të interesuara për të këtë verë. Këta janë dy faktorë që mund ta shohin Memphisin drejt derës së daljes.

Megjithatë, vështirësia për të nënshkruar me një sulmues që mund të përputhet me numrat e tij e bën opsionin për ta mbajtur atë një opsion tërheqës. Me golin e Memphis kundër Mallorcas, ai është sërish golashënuesi më i mirë i sezonit me 12 gola.

Ousmane Dembele

Telenovela e gjithë sezonit dhe ndoshta e verës. Kampi i Dembeles dhe Barcelona janë afruar në negociata në ditët e fundit, por ka ende shumë për të bërë që francezi të qëndrojë në klub sezonin e ardhshëm.

Ka vullnet dhe paraqitjet e tij aktuale e tundojnë klubin të bëjë një përpjekje të vogël ekonomike për të, por mund të mos jetë e mjaftueshme.

Ansu Fati

Ai është lojtari ekskluziv i Barcelonës së re. Të gjithë presin që ai të lërë pas lëndimet e tij për të qenë gur themeli i projektit të ri.

Së bashku me Ronald Araujo, Pedri, Gavi dhe Ferran Torres, Ansu duhet të jetë shtylla kurrizore e Barcelonës së re. Rinovimi i tij ka qenë një nga arritjet më të mëdha të fundit të klubit.

Ferran Torres

Së bashku me Ansu Fatin, ai është lojtari që nuk ka dyshime për të ardhmen e tij te Barcelona. Për Xavin, Ferran është një lojtar kyç në klub dhe tarifa e tij e transferimit prej 55 milionë eurosh e dëshmon këtë.

Një nga lojtarët fiks për trajnerin katalanas që nga ardhja e tij, gjashtë golat e tij në 19 ndeshje dhe shkathtësia dhe talenti i tij janë argumente të mjaftueshme që ai të bëhet një lojtar vendimtar në epokën e Xavit.

Pierre-Emerick Aubameyang

Sulmuesi gabonez ka qenë një nga ato nënshkrime me ndikim të menjëhershëm. Edhe pse ai ka humbur disa ndeshje në javët e fundit, shifrat nuk mashtrojnë: 11 gola në 19 ndeshje mes La Liga dhe Ligës së Evropës janë shifra bindëse për të besuar se ai do të jetë i dobishëm për Barcelonën sezonin e ardhshëm.

Vlen të kujtohet se Aubameyang nënshkroi një marrëveshje deri në vitin 2025, megjithëse ekziston mundësia e një largimi të rënë dakord në 2023.

Ky mund të jetë një nga problemet që drejtuesit e klubit do t’i duhet të përballojnë verën e ardhshme. Braithwaite ka një kontratë deri në qershor të vitit 2024 dhe nuk duket të jetë shumë i prirur për një ndryshim peizazhi, por ai nuk përshtatet në planet e Xavit.

Që nga kthimi i danezit nga lëndimi, Xavi e ka përdorur atë vetëm për 10 minuta në 13 ndeshje të ligës. Mesazhi i trajnerit është i qartë në këtë rast. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Liga e Evropës
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

Ligue 1
Kalo në kategori