Ndoshta një nga ndryshimet më të mëdha midis futbollit në vitet e para të këtij shekulli dhe këtij aktual është ndikimi i mediave sociale.

Yjet e futbollit kanë pasur gjithmonë reputacion dhe stile jetese të lavdishëm, por rritja e platformave të ndryshme të mediave sociale si Facebook, Twitter, Instagram dhe TikTok në dekadën e fundit u ka dhënë fansave akses të drejtpërdrejtë te lojtarët e tyre të preferuar dhe jetën e tyre.

Do të thotë që ndjekja dhe pëlqimi i lojtarëve është rritur gjithashtu shumëfish pasi këto platforma i ndihmojnë lojtarët të jenë prezent me fansat e tyre më personalisht.

Reklama

Ka edhe postime legjendare këtë vitet e fundit, Cristiano Ronaldo mban pothuajse çdo rekord.

Në fakt, tifozëria në rrjetet sociale është e tillë që shumë futbollistë yje janë më të njohur se drejtuesit e vendeve nga vijnë!

Reklama

Le të hedhim një vështrim në disa nga lojtarët më të njohur të futbollit në botë që nga gushti 2022, nëpër platforma të ndryshme të mediave sociale.

Zlatan Ibrahimovic | AC Milan | 102 milionë ndjekës

James Rodriguez | Al Rayyan | 109 milionë ndjekës

Marcelo | Brazil | 111 milionë ndjekës

Karim Benzema | Real Madrid | 116 milionë ndjekës

Sergio Ramos | Paris Saint-Germain | 120 milionë ndjekës

Reklama

David Beckham | Angli | 130 milionë ndjekës

Ronaldinho | Brazil | 142 milionë ndjekës

Neymar | Paris Saint-Germain | 322 milionë ndjekës

Lionel Messi | Paris Saint-Germain | 462 milionë ndjekës

Cristiano Ronaldo | Manchester United | 728 milionë ndjekës


/Telegrafi/