LAJMI I FUNDIT:

Kundërshtari i Ilir Latifit është një admirues i madh i Putinit – Ukraina e ka vënë në listë të zezë

Kundërshtari i Ilir Latifit është një admirues i madh i Putinit – Ukraina e ka vënë në listë të zezë

Garuesi i peshave të rënda në UFC-së, Aleksei Oleinik, dikur kishte veshur një fanellë me Vladimir Putin në të gjatë një peshim dhe më pas iu ndalua të hynte në Ukrainë.

Reklama

Veterani i MMA-së do të garojë në luftën e tij të 77-të profesionist sonte kur do të përballet me Ilir Latifin në UFC Columbus. Oleynik është i pari dhe i vetmi luftëtar që konkurroi dhe fitoi në katër dekada të ndryshme pasi u bë profesionist në vitin 1996.

Oleynik ka lindur në Kharkiv, Ukrainë, e cila në atë kohë ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik. 44-vjeçari, i cili është një shtetas rus i natyralizuar, u ndalua të hynte në vendin e tij të lindjes në vitin 2015, pasi ai kishte veshur një bluzë të Vladimir Putin para ndeshjes së tij të dytë në UFC.

Ilir Latifi rikthehet sonte në oktagon - pritet ta 'shpartallojë' rusin
Lexo po ashtu Ilir Latifi rikthehet sonte në oktagon - pritet ta 'shpartallojë' rusin

Luftëtari i UFC-së kishte raportuar lidhje me klubin luftarak Oplot, emri i të cilit përkthehet në “Stronghold” në anglisht. Grupi pro-rus u formua në qytetin e lindjes së Olenyik dhe ishte kundër lëvizjes Euromaidan të Ukrainës.

Pasi jetoi në Ukrainë për tre dekada, Oleynik u etiketua një “kërcënim për sigurinë kombëtare” nga Ukraina pasi ai e përshkroi ndalimin nga vendi si “absurd”.

Putin i shpalli luftë Ukrainës muajin e kaluar pas vitesh tensioni mes dy vendeve. Mbi 3.5 milionë refugjatë janë larguar nga vendi përmes kufirit të tij perëndimor ndërsa situata vazhdon të përkeqësohet. /Telegrafi/

Alexey Oleynik wore a Vladimir Putin t-shirt to a UFC weigh-in

Në trend Sport

Më shumë
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Ndërkombëtare
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Ligat tjera
“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

Ligat tjera
Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori