LAJMI I FUNDIT:

Kosova U21 fillon përgatitjet për duelin me Bullgarinë, Tovërlani beson tek Dardanët e rinj

Kosova U21 fillon përgatitjet për duelin me Bullgarinë, Tovërlani beson tek Dardanët e rinj
Foto: ffk-kosova.com

Përfaqësuesja e Kosovës U21 i ka filluar përgatitjet për ndeshjen e radhës në Grupin D në kuadër të kualifikimeve për Euro 2025 kundër Bullgarisë, e cila zhvillohet më 17 tetor Sofje.

Në stërvitjen e parë përzgjedhësi Afrim Tovërlani kishte në dispozicion 17 futbollistë, derisa ekipi pritet të kompletohet të mërkurën.

Pas fitores në qershor kundër Andorrës, Dardanët U21 pësuan dy humbjeve në muajin e kaluar, kundër favoritëve të grupit, Gjermanisë dhe Polonisë.


Adem Imeri i thotë 'Po' Kosovës
Lexo po ashtu Adem Imeri i thotë 'Po' Kosovës

Megjithatë, tani shpresat janë që kundër bullgarëve të arrihet rezultat pozitiv.

“Gjendja nuk është e keqe por as më e mira jo. I kemi tri mungesa të rëndësishme: Liridon Emërllahu, Elvis Letaj dhe Florian Haxha, që për një kombëtare si Kosova nuk është e lehtë t’i zëvendësosh”, ka thënë fillimisht Tovërlani.

“Por, atyre që do t’u jepet rasti duhet ta shfrytëzojnë. Bullgaria është një kundërshtare që nuk mund të themi se është sikur Gjermania dhe Polonia, por nëse nuk i kryejmë detyrat me shumë disiplinë e angazhim mund të pësojmë edhe më keq”.

“Mirëpo, mendoj se kundër bullgarëve e kemi më lehtë të përballemi sesa ndaj dy kundërshtarëve paraprakë, të cilët janë favoritë të grupit. Duhet të përgatitemi në mënyrën më serioze pavarësisht emrit të kombëtares kundërshtare”.

“Sigurisht se në këtë ndeshje do ta ndryshoj edhe sistemin e lojës, ngase kundër gjermanëve kam qenë i detyruar të luajmë në mbrojtje sepse niveli i tyre ishte shumë më i lartë“, ka theksuar më tej përzgjedhësi i U21.

Në trend Sport

Më shumë
Google AI i jep fund debatit se kush është më i miri - Ronaldo apo Messi?

Google AI i jep fund debatit se kush është më i miri - Ronaldo apo Messi?

Ndërkombëtare
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Renditja pëson ndryshime të mëdha, këta janë favoritët për ta fituar Topin e Artë

Renditja pëson ndryshime të mëdha, këta janë favoritët për ta fituar Topin e Artë

Ndërkombëtare

"Yamal duhet të ndalohet të luajë" - ylli i Spanjës zë në befasi të gjithë me deklaratën për Laminen

Përfaqësueset
Bellingham e humbi kontrollin me veprimin që bëri Southgate

Bellingham e humbi kontrollin me veprimin që bëri Southgate

Përfaqësueset
Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Përfaqësueset
Kalo në kategori