Sebastian Vettel mund të ketë fituar garën për çmimin e madh të Bahreinit, por jo gjithçka shkoi mirë për skuderinë e Ferrarit.

Suksesi i Vettelit ishte në plan të dytë pasi një pakujesi e Kimi Raikkonenit me një mekanik gjatë një pit stopi në xhiron e 36-të u shndërrua në një moment trishtues.

Momenti i aksidentit

Raikkonenit i ishte dhënë sinjali për t’u nisur pasi i ishin zëvëndësuar vetm tri nga katër gomat.

Teksa finlandezi u nis, ai shkeli njërin prej mekanikëve i cili po ndërronte gomën e fundit. Ai pësoi një lëndim në këmbë dhe ishte dërgaur me urgjencë në spital, teksa Raikkonen e la garën.

Raikkonen ishte ndalur për pit stop në xhiron e 36-të

Deri në atë moment, gara po shkonte ashtu siç ishte planifikuar për ekipin itailan.

Ferrari punoi në mënyrë të shkëlqyer, duke krijuar avantazh për Vettelin i cili po mbante vendin e parë.

Raikkonen u afrua menjëherë te mekaniku duke ndalur garën

“Unë nisem kru e kam dritën e gjelbërt. Unë nuk shoh çka ndodh prapa. Fatkeqësisht ai u lëndua, por puna ime është që të nisem kur drita ndryshon”, u shpreh Raikkonen pas dëmtimit të Francescos, mekanikut me përvojë nga Ferrari.

Kontrolli i garave nga Formula 1 ka konfirmuar fillimin e hetimeve për Ferrarin pas një nisje të pasigurtë nga pit stopi. /Telegrafi/

Shikoni videon (kujdes pamje të rënda +18):