Këta janë dhjetë sulmuesit më efikasë në Evropë, kalojnë Messin e Ronalon (Foto)

Goal.com ka publikuar listën e sulmuesve të cilët kanë shfrytëzuar më së miri minutat e tyre në fushë për të gjetur rrugën e rrjetës.

Renditja e lojtarëve të cilët jo domosdoshmërisht duhet të jenë sulmues pykë është për pesë kampionatet kryesore në Evropë, Ligën Premier, La Liga, Bundesliga, Serie A dhe Ligue 1. Rezultatet janë mjaft befasuese.

Kështu, deri në këtë periudhë të ligave të kontinentit kryesuesi është Joel Pohjanpalo i Bayer Leverkusenit, i cili ka shënuar 4 gola në 104 minuta.

Mesatarja e tij është një gol çdo 26 minuta. Pas tij renditet Mario Balotelli, i huazuar te Nice. Italiani ka shënuar 5 gola në 257 minuta. Mesatarja e tij është një gol çdo 51,4 minuta.

Golashënuesit në Serie A, sipas kombësisë (Foto)
Lexo po ashtu Golashënuesit në Serie A, sipas kombësisë (Foto)

Vendin e tretë e ruan sulmuesi i Lyonit, Alexandre Lacazette, i cili ka shënuar 6 gola në 312 minuta lojë, ndjekur nga Andrea Petagna, i cili tek Atalanta ka shënuar 3 gola në 180 minuta.

Edinson Cavani është lojtari i cili ka shënuar më shumë se çdo sulmues tjetër i listës prej 10 futbollistësh. Uruguaiani ka shënjestruar rrjetën 8 herë në 507 minuta lojë.

Sulmuesi i PSG-së renditet në vendin e pestë pikërisht prej mesatares së tij më të ulët (pavarësisht se ka shënuar më shumë) të golave për minutë, 63,38. Pas emrave si Pablo de Biasis (Mainz), Gonzalo Higuain (Juventus), Andre Belotti (Torino) dhe Antoine Griezmann (Atletico Madrid), i dhjeti renditet një tjetër lojtar i “Aspirinave”, Javier Hernandez (5 gola, 425 minuta).

Joel Pohjanpalo (Leverkusen – 26 minuta për gol, 4 gola, 104 minuta)

Joel Pohjanpalo

Mario Balotelli (Nice – 51.4 minuta për gol, 5 gola, 257 minuta)

Nice's Italian forward Mario Balotelli leaves the pitch after receiving a red card for taking off his jersey during the French L1 football match Nice (OGCN) vs Lorient (FCL) on October 2, 2016 at the "Allianz Riviera" stadium in Nice, southeastern France. / AFP PHOTO / VALERY HACHEVALERY HACHE/AFP/Getty Images

Alexandre Lacazette (Lyon -52 minuta për gol, 6 gola, 312 minuta)

Andrea Petagna (Atalanta -60 minuta për gol, 4 gola, 180 minuta)

Petagna

Edinson Cavani (PSG – 63.38 minuta për gol, 8 gola, 507 minuta)

cavani

Pablo de Blasis (Mainz – 65 minuta për gol, 3 gola, 195 minuta)

Pablo de Blasis

Gonzalo Higuain (Juventus – 66 minuta për gol, 6 gola, 396 minuta)

higuain

Andrea Belotti (Torino – 76.8 minuta për gol, 5 gola, 384 minuta)

Foto LaPresse - Fabio Ferrari 20/03/2016 Torino ( Italia) Sport Calcio Torino Fc - Juventus Fc Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio Olimpico di Torino. Nella foto:Belotti  Andrea ( Torino Fc )esulta 1-2 Photo LaPresse - Fabio Ferrari 20 March 2016 Torino ( Italy) Sport Soccer Torino Fc - Juventus Fc Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - Olimpic Stadium of Turin. In the pic:Belotti  Andrea ( Torino Fc ) celebraters

Antoine Griezmann (Atletico – 84.83 minuta për gol, 6 gola, 509 minuta)