LAJMI I FUNDIT:

Kampion në Serie A dhe Kupën e Botës me Italinë: Formacionet më të mira në tri epokat e Tottit (Foto)

Kampion në Serie A dhe Kupën e Botës me Italinë: Formacionet më të mira në tri epokat e Tottit (Foto)

Si çdo e mirë që ka fund, fundi i erdhi edhe asaj të Francesco Tottit te Roma.

Reklama

Kapiteni romak i dha fund aventurës te Roma pas 24 sezonesh në skuadën e parë, e gjitha kjo në fitoren 3-2 ndaj Genoas.

Njihuni me fatlumin që mori topin të cilin Totti e hodhi drejt tifozëve, ky është mesazhi që legjenda shkroi në të (Foto/Video)
Lexo po ashtu Njihuni me fatlumin që mori topin të cilin Totti e hodhi drejt tifozëve, ky është mesazhi që legjenda shkroi në të (Foto/Video)

Çdo gjë filloi në vitin 1993, por filloi për mos t’u harruar kurrë. Totti fitoi Serie A dhe Kupën e Botës me Italinë një herë dhe krahas tij kemi parë lojtarë mjaft të mirë, pasi sukseset e tilla nuk arrihen në mënyre individuale.

Nisur nga kjo më poshtë keni formacionet më të mirë të kombinuara për çdo epokë që italiani ka luajtur pasi të krijosh një formacion të vetëm ishte paksa e vështirë:

Totti në periudhën 1993 – 1999:

Luajti për: Romën dhe Përfaqësuesen e Italisë

Paraqitjet: 224

Paraqitja e parë e Tottit për Romën erdhi në mars të 1993, ai debutoi në fitore 2-0 ndaj Brescias, ndërsa golin e parë e shënoi një vit më vonë pasi gjeti vetën më mirë në ekip.

“Ju dua” – letra prekëse e Tottit drejtuar tifozëve (Foto/Video)
Lexo po ashtu “Ju dua” – letra prekëse e Tottit drejtuar tifozëve (Foto/Video)

Për Përfaqësuesen e Italisë u paraqit në vitin 1998, ndërsa në tetorin e po të njëjtit vit u bë kapiten i Romës, e gjitha kjo në moshën 22-vjeçare.

Gjatë kësaj kohe Totti kishte mundësinë të luajë me dyshen braziliane Cafu dhe Alder dhe më vonë Vincent Candelan.

Te Italia ishte bashkëlojtar me Paolo Maldinin, Roberto Baggion, Demetrio Albertini, e shumë të tjerë.

Totti në periudhën 2000 – 2009:

Luajti për: Romën dhe Përfaqësuesen e Italisë

Paraqitje: 404

Fitoi: Kupën e Botë, Serie A, Kupën e Italisë (dy herë) dhe Superkupën e Italisë (dy herë).

Kjo ishte dekada më e mirë e Tottit, e filloi në mënyrë fantastike duke e fituar titullin në Serie A.

Katër lojtarët me më së shumti paraqitje në Serie A (Foto)
Lexo po ashtu Katër lojtarët me më së shumti paraqitje në Serie A (Foto)

Në ekip kishte lojtari si Vincenzo Montella e Walter Samuel, pastaj edhe Daniele De Rossi e Christian Panucci.

Në këtë periudhë skuadra si Inter e Real Madrid ishin në gjende të paguajnë gjithçka vetëm për ta pasur atë në skuadër, por Totti i refuzoi.

Në vitin 2006 fitoi Kupën e Botës me Italianë me lojtarë në përfaqësuese si: Gianluigi Buffon, Andrea Pirlo, Alessandro Del Piero e Fabio Cannavaro.

Totti në periudhën 2010 deri 2017:

Luajti për: Romën

Paraqitjet: 215

Totti e filloi vitin 2010 si 33-vjeçar, por kjo nuk e ndaloi atë të tregojë paraqitje fantrasike në fushë për Romën.

Pas vitit 2015 si 38-vjeçar u bë një zëvendësues, por shumë i nevojshëm për skuadrën. Në këtë periudhë ai kishte mundësinë të luajë me Edin Dzekon, Mohamed Salah e Miralem Pjanic, Medhi Benatia, Radja Nainggolanin, Kevin Strootmanin, Kostas Manolas e Alessandro Florenzin. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Zyrtare: Karim Benzema vazhdon karrierën në Arabinë Saudite

Zyrtare: Karim Benzema vazhdon karrierën në Arabinë Saudite

Ligat tjera
La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Abraham do të mungojë gjatë, Roma synon afrimin e Icardit

Abraham do të mungojë gjatë, Roma synon afrimin e Icardit

Serie A
‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

Serie A
Kalo në kategori