LAJMI I FUNDIT:

Kamboxhia, vendi ku marrëdhëniet intime paramartesore konsiderohen tabu – iu bënë thirrje njerëzve “ta ruajnë dinjitetin” për Shën Valentin

Kamboxhia, vendi ku marrëdhëniet intime paramartesore konsiderohen tabu – iu bënë thirrje njerëzve “ta ruajnë dinjitetin” për Shën Valentin

Të rinjve në Kamboxhia iu është kërkuar të shmangin “humbjen e dinjitetit” për festën e Shën Valentinit, pasi autoritetet lëshuan paralajmërime për rreziqet e marrëdhënieve paramartesore.

Ministria e Arsimit urdhëroi shkollat “të marrin masa për të parandaluar aktivitetet e papërshtatshme në ditën e Shën Valentinit”, raporton BBC, përcjell Telegrafi.

Institucioni shtoi se kjo nuk është traditë e popullit të tyre.


Seksi para martesës, veçanërisht në mesin e grave, konsiderohet tabu në Kamboxhia.

Dita e Shën Valentinit është bërë e njohur në mesin e të rinjve në vendin e Azisë Juglindore viteve të fundit, me shumë dyqane dhe tezga në rrugë që shesin lule si trëndafila të mbështjellë me celofan rozë dhe të kuq dhe mallra në formë zemre gjatë gjithë kohës.

Por njerëzit me besime më tradicionale, social-konservatore e shohin atë si një festë të huaj që kërcënon kulturën budiste të vendit.

Sipas një kodi etik atje, gratë duhet të jenë “të virtytshme” dhe qendrore në jetën shtëpiake.

Ministria e kulturës në Kamboxhia u kërkoi autoriteteve dhe prindërve që t’u kujtojnë fëmijëve që ta përdorin këtë ditë “në përputhje me traditën e bukur të Kamboxhias për hir të nderit dhe dinjitetit të tyre”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Amerika
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Evropa
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Kalo në kategori