Klubi italian, Juventusi përballet me një gjobë prej 50 milionë euro, ndërsa mund të dënohen edhe lojtarët për skandalin financiar që ka parë Zonjën e Vjetër t’i hiqen 15 pikë.

Ish-sulmuesi i Real Madridit, Cristiano Ronaldo është i shqetësuar për para e tij. Portugezi ka ende 20 milionë euro borxh nga Juventusi dhe avokatët e tij së shpejti do të shkojnë në Itali për të siguruar që ajo të jetë e sigurt.

Kjo vjen pas një skandali që përfshin Juventusin, i cili tashmë i ka parë ata t’i hiqen 15 pikë për llogaritjen e tyre të rreme.

Juventusi penalizohet me 15 pikë këtë sezon Juventusi penalizohet me 15 pikë këtë sezon

Juventusi pranoi të vononte pagesat e disa prej lojtarëve të tyre para dhe pas pandemisë, si dhe të frynte në mënyrë të rreme tarifat e disa prej lojtarëve të tyre për të përmirësuar librat e tyre financiar.

Reklama
Reklama

Megjithatë Zonja e Vjetër nuk e ka deklaruar këtë dhe kështu ka hasur në telashe ligjore.

Sipas gazetës AS, përveç zbritjes së pikëve të tyre, Juve mund të shikojë një gjobë e cila trefishon shumën e pagave të vonuara, duke arritur në rreth 50 milionë euro.

Juventusi rrezikon të përjashtohet nga garat evropiane Juventusi rrezikon të përjashtohet nga garat evropiane

Lojtarët gjithashtu mund të jenë në pritje të dënimit. Duke nënshkruar ato kontrata të paligjshme, ata thuhet se i kanë hapur vetes një ndalim rreth një muaji.

Fatmirësisht Ronaldo nuk e gjen veten në këtë pozicion pasi nuk e ka nënshkruar atë dokument, megjithatë emra të profilit të lartë si Adrien Rabiot, Wojciech Szczesny, Leonardo Bonucci, Juan Cuadrado, Arthur Melo, Weston McKennie, Federico Bernardeschi dhe Paulo Dybala janë të gjithë në rrezik ndëshkimi. /Telegrafi/

Reklama