Juventusit e ka shitur njëri prej lojtarëve kryesorë të viteve të fundit te Milani. Bëhet fjalë për Leonardo Bonuccin i cili pas teksteve mjekësore do të prezantohet te kuqezinjtë.

Bonucci është kthyer në lojtarin më të paguar në Serie A dhe po ashtu pritet të bëhet kapiten i skuadrës.

Por Juventusi nuk është që nuk shet lojtarë kryesorë.

Në vitet e fundit Juve ka shitur edhe lojtarë si Arthuro Vidal e Paul Pogba.

Zyrtare: Bonucci, lojtar i Milanit Zyrtare: Bonucci, lojtar i Milanit

Në të kaluarën emra si Zinedine Zidane, Thierry Henry e Cristian Vieri ishin shitur në mënyrë të papritur nga Juve.

Por Zonja e Vjetër ndër vite e mban një politikë të njëjtë, që lojtarët që nuk e duan qëndrimin, ose edhe e prishin atmosferën në skuadër, largohen.

Më poshtë janë 10 shitjet më të dhimbshme për tifozët juventinë. /Telegrafi/

Christian Vieri

(U ble 1996 – 7,3 miliardë lira, u shit 1997 te Atlético Madrid për 34 miliardë litra)

Thierry Henry

(U ble 1999 nga Monaco për 11,5 milionë euro- u shit 1999 – Arsenal për 13 milionë euro)

Zinédine Zidane

(U ble 1996 nga Bordeaux për 7,5 miliardë lira – U shit në vitin 2001 te Real Madrid për 150 miliardë lira)  

Zlatan Ibrahimovic

(U ble 2004 nga Ajax për 16 milionë, u shit 2006 te Inter për 24,8 milionë euro)

Fabio Cannavaro

(U ble 2004 si ndërrim me portierin Fabian Carini, u shit në vitin 2006 te Real Madrid për 7 milionë euro)

Arturo Vidal

(U ble 2011 nga Bayer Leverkusen për 10,5 milionë euro, u shit në vitin 2015 te Bayern Munich për 37 milionë + 3 bunose)

Carlos Tevez

(U ble 2013 nga Manchester City për 9 milionë euro + 6 bonuse, u shit te Boca Juniors për 6,5 milionë)

Paul Pogba

(Erdhi falas nga Manchester United, u shit për 105 milioni + 5 bonuse)

Alvaro Morata

(U ble 2014 nga Real Madrid për 20 milionë euro, u shit në vitin 2016 te Real Madridi për 30 milionë euro)

Leonardo Bonucci

(U ble 2010 nga Bari për 15,5 milionë euro, u shit te Milani në vitin 2017 [për 40 milionë euro)