Juventusi dhe Interi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të zjarrtë të Italisë të vlefshëm për javën e 31-të të sezonit 2021/22 të Serie A.

Zonja e Vjetër është nikoqire e rivalëve të Nerazzurrëve në Derby d’Italian e dytë të sezonit aktual, takim i cili pritet të zhvillohet sot (e diel) me fillim nga ora 20:45.

Vendi: Allianz Stadium

Koha: 20:45

Lajme rreth ekipeve

Juventus

Denis Zakaria është plotësisht në formë dhe do të jetë partneri i Manuel Locatelli në mesfushë, ndërsa edhe Paulo Dybala ka të ngjarë të fillojë nga minuta e parë.

Bianconerët pritet t’i kenë katër mungesa për këtë ndeshje.

Reklama

Inter

Marcelo Brozovic është në formë dhe gati për të ankoruar mesfushën e Interit në këtë ndeshje vendimtare në garën për titull.

Reklama

Interi është pa mungesa, por Stefan de Vrij pritet ta nis nga banka, pasi ende nuk është rikuperuar 100 për qind.

Allegri tregohet modest me deklaratat e tij para derbit me Interin Allegri tregohet modest me deklaratat e tij para derbit me Interin

Fakte

Ka pasur nën tri gola të shënuar në 16 nga 19 ndeshjet e fundit të Juventusit në Serie A.

Juventusi është i pamposhtur në 16 ndeshjet e fundit në Serie A.

Juventusi ka mbajtur portën e paprekur në gjashtë nga tetë ndeshjet e fundit në shtëpi Serie A.

Juventusi ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe në fund të ndeshjes në gjashtë nga tetë ndeshjet e fundit në shtëpi në Serie A.

Reklama

Juventusi është i pamposhtur në 12 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Interit në të gjitha garat.

Ka pasur nën tri gola të shënuar në katër ndeshjet e fundit jashtë fushe të Interit në Serie A.

Reklama

Analizë

Paulo Dybala hapi rezultatin për Juventusin me një gol të mirë kundër Salernitana, por ai gol do të jetë një nga të fundit të tij për Bianconerët pasi ai tani me siguri do të largohet nga Torino këtë verë.

Ironikisht, Interi është një nga klubet kryesore të interesuara për nënshkrimin e “La Joya-s” në një transferim të lirë, por së pari ata duhet të fitojnë kundër Juventusit për të mbajtur gjallë shpresat e tyre për titull.

Reklama

Një barazim është një rezultat i mundshëm duke pasur parasysh ndeshjet e tyre të mëparshme mes të dyja skuadrave në fillim të këtij sezoni, megjithëse kjo ka të ngjarë t’i përjashtonte të dy ekipet nga gara për Scudetto këtë vit.

Inzaghi para Derby d'Italia: Kemi nëntë finale, duke filluar nga ajo me Juventusin Inzaghi para Derby d'Italia: Kemi nëntë finale, duke filluar nga ajo me Juventusin

Formacionet e mundshme

Reklama

Juventus (4-2-3-1): Szczesny; Danilo, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro; Locatelli, Zakaria; Cuadrado, Dybala, Morata; Vlahovic

Inter (3-5-2): Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Bastoni; Darmian, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Lautaro Martinez, Dzeko

Parashikimi: Juventus 1-1 Inter

/Telegrafi/