LAJMI I FUNDIT:

Ju japin energji sa një kafe: Këto janë tetë ushqimet më të mira për mëngjes

Ju japin energji sa një kafe: Këto janë tetë ushqimet më të mira për mëngjes

Zgjimi në mëngjes dhe ndjenja e leximit për të filluar ditën është e vështirë. Zakonisht një filxhan kafe do të të kalojë, por ka shumë ushqime të tjera që do t’ju japin po atë nxitje të njëjtë të energjisë.

Reklama

Mollët

Keni dëgjuar ndonjëherë thënien “një mollë në ditë e mban mjeku larg?” E pra, rezulton se mollët mund ta mbajnë gjumin edhe shumë. E mbushur me trembëdhjetë gram sheqer natyror, mollët janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u zgjuar – edhe më mirë se kafeja. Nëse jeni duke shkuar në një klasë të leksioneve në mëngjes , sigurohuni që të merrni një mollë në daljen tuaj, transmeton Telegrafi.

Vezët

Proteina, proteina, proteina. Jo vetëm që do të bëjë trupin tuaj muskulor, ajo do të ndikojë edhe në trurin tuaj shumë. Vezët janë plotë me nutrientë thelbësorë dhe të gjitha gjërat e dashura për të mbajtur trupin tuaj të ngarkuar më gjatë. Për shkak të dozës së shëndetshme të omega 3, yndyra dhe proteina, vezët do t’ju mbajnë më të plotë, gjë që me të vërtetë ndihmon në shmangien e urisë për një kohë më të gjatë. Pra ngarkoni pjatën tuaj me vezë – të fërguara, të skuqura, më të lehta ose në një omëletë .

Qumështi me çokollatë

Është çokollata, sigurisht që është një ushqim energjie. Mirëpo nuk është e thënë të gëlltisni poshtë një çantë të tërë me çokollatë, por një dozë e shëndetshme nuk e dëmton kurrë askënd. Përveç se të hahet çokollata drejt, përzierja me diçka është një mënyrë e sigurt për nisjen e mëngjesit.

Qumështi ka qenë poster për kockat e shëndetshme që nga përjetësia. Por, kur ta shtojmë çokollatën, ajo bëhet edhe më e mirë. Proteina ndihmon trupin tuaj për të bërë enzima të rëndësishme që dërgojnë sinjale në trurin tuaj për t’u zgjuar dhe për të lëvizur.

Çokollata duhet të jetë në thelb grupi i saj ushqimor. Jo vetëm që është e mirë me gjithçka, por gjithashtu siguron lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë trupin tuaj të ndihet më i zgjuar. Kakaoja ka kafeinë natyrale, dhe do të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak më gjatë kur të çiftëzohen me proteina të pasura me kalcium.

Tërshëra

Ka shumë zëra që fluturojnë rreth sferës ushqimore në lidhje me karbohidratet në mëngjes. Ndërsa është e vërtetë që një mbingarkesë e karbohidrateve do të lërë trupin tuaj me ndjenjë  të ngadaltë, sasia e duhur mund të jetë shumë e përshtatshme për mëngjes.

Çelësi, është që të shmangin karbohidratet  të thjeshta (edhe pse ato janë ushqimet më të mira mëngjes). Ruani ato ushqime të rënda, mëngjes me sheqer për fundjavë dhe zgjidhni fibrat për të filluar mëngjesin tuaj me energji.

Fluskat e tërshërës vjedhin shfaqjen me fibrat e tyre të mrekullueshme, dhe aftësinë e tyre për të ju mbajtur të plotë gjatë .

Grejfruti

A e dini se disa erë në fakt mund të kenë një efekt fizik në trupin tuaj? Tani ndoshta po mendoni se do t’ju themi që të zgjoheni dhe ta nuhatni kafen, por ju duhet të zgjoheni me  aromën e grejpfrutit. Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, era e citrusit mund ta bëjë trupin më të vëmendshëm, dhe është plot me Vitaminën C që rrit sistemin imunitar.

Mjalta

Më e pastër se sheqeri i bardhë,  më e ëmbël se sheqeri kafe, dhe më i shëndetshëm se ëmbëltuesi i rremë, kur është fjala për ëmbëlsimin e ushqimit mjalta është fituese. Mjalti ka sheqerna natyrale që kërkojnë  energji për t’u zbërthyer, kështu që trupi juaj do të të jetë i zgjuar dhe funksional për ta tretur atë.

Nëse keni nevojë për një nxitje për të filluar mëngjesin tuaj, mos e shkelni potencialin e kafesë, por në vend të kësaj  ariun e vogël plastik të mbushur me mjaltë. Është më efektive se kafeina sepse qëndron në sistemin tuaj më të gjatë dhe ka shije të mirë. /Telegrafi/