LAJMI I FUNDIT:

Janë vetëm 10 lojtarë që i kanë fituar si Ligën e Kampionëve ashtu edhe Copa Libertadores – në listë emra të mëdhenj që dominuan futbollin

Janë vetëm 10 lojtarë që i kanë fituar si Ligën e Kampionëve ashtu edhe Copa Libertadores – në listë emra të mëdhenj që dominuan futbollin

Finalja e Copa Libertadores të shtunën në mbrëmje prodhoi një nga pesë minutat më të çmendura të futbollit që ndoshta kemi parë ndonjëherë.

Reklama

River Plate ishte duke fituar 1-0 deri në fundin e ndeshjes, por Flamengo ua mori atë nga duart, duke i thyer zemrat e argjentinaseve.

Sulmuesi brazilian Gabriel Barbosa barazoi në minutën e 89-të, përpara se të shënonte edhe një herë dy minuta më vonë.

Futbolli i Amerikës së Jugut gjithmonë garanton argëtim dhe spektakël dhe dita e ditës po fillon të fitojë më shumë popullaritet edhe në të gjithë Evropën.

Flamengo fiton Copa Libertados pas fitores së çmendur në fund ndaj River Plate, Gabigol heroi i brazilianëve
Lexo po ashtu Flamengo fiton Copa Libertados pas fitores së çmendur në fund ndaj River Plate, Gabigol heroi i brazilianëve

Finalja e Copa Libertadores madje u shfaq drejtpërdrejt në BBC 2 në Angli, pasi CONMEBOL po kërkon të depërtojë edhe në tregun evropian.

Gabriel Barbosa. (Photo by Manuel Velasquez/Getty Images)

Duke marr parasysh këtë fakt, cilët janë lojtarë që kanë ngritur çmimet më të mëdha të futbollit të klubit, si në Amerikën e Jugut ashtu edhe në Evropë?

Epo, do të habiteni kur do ta kuptoni që vetëm 10 lojtarë kanë fituar si Copa Libertadores ashtu edhe Ligën e Kampionëve në karrierën e tyre.

10 fituesit e Ligës së Kampionëve dhe Copa Libertadores

Rafinha – Bayern Munich dhe Flamengo

Neymar – Barcelona dhe Santos

Walter Samuel – Inter Milan dhe Boca Juniors

Dida – AC Milan dhe Gremio

Danilo – Real Madrid dhe Santos

Ronaldinho – Barcelona dhe Atletico Mineiro

Juan Pablo Sorin – Juventus dhe River Plate

Cafu – AC Milan dhe Sao Paolo

Carlos Tevez – Man Utd dhe Boca Juniors

Roque Junior – AC Milan dhe Palmeiras

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Liga e Evropës
“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

Liga e Evropës
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
UEFA kërkon të kufizojë shthurjen ekonomike në transferime dhe paga, Liga Premier pritet të jetë më e goditura

UEFA kërkon të kufizojë shthurjen ekonomike në transferime dhe paga, Liga Premier pritet të jetë më e goditura

Ndërkombëtare
Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Liga e Evropës
Ministri i Sportit i Arabisë Sauditë lë të kuptohet për transferimet e Messit dhe Benzemas

Ministri i Sportit i Arabisë Sauditë lë të kuptohet për transferimet e Messit dhe Benzemas

Ligat tjera
Kalo në kategori