LAJMI I FUNDIT:

Izraeli thotë se është në “gatishmëri të lartë” për “agresionin iranian”

Izraeli thotë se është në “gatishmëri të lartë” për “agresionin iranian”

Izraeli është në “gatishmëri të lartë” për “agresionin iranian”, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari në një deklaratë video të publikuar të shtunën.

“Irani financon, trajnon dhe armatos përfaqësuesit e terrorit në të gjithë Lindjen e Mesme dhe më gjerë”, ka thënë Hagari, duke pretenduar se vendi është “sponsorizuesi më i madh shtetëror në botë i terrorit”.


Hagari tha se Irani do të “mbartë pasojat nëse zgjedh të përshkallëzojë situatën më tej”, duke shtuar se Izraeli ka rritur gatishmërinë e tij kundër “agresionit të mëtejshëm iranian; ne jemi gjithashtu të përgatitur të përgjigjemi”.

Në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, Marina e Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC) kapi një anije mallrash në një “operacion me helikopter pranë ngushticës së Hormuzit”, sipas agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA.

Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Israel Katz tha në një postim në X se anija mallrash “e kapur” nga Irani i përket “një anëtari të BE-së”, duke i bërë thirrje “Bashkimit Evropian dhe botës së lirë që menjëherë të shpallin trupat e Gardës Revolucionare iraniane si një organizatë terroriste dhe për të sanksionuar Iranin tani”.

Ndryshe, Irani është zotuar se do të hakmerret kundër Izraelit për një sulm vdekjeprurës në konsullatën e tij në Siri.

Shtetet e Bashkuara aktualisht presin që Irani të kryejë sulme kundër objektivave të shumta brenda Izraelit dhe se përfaqësuesit iranianë mund të përfshihen gjithashtu në kryerjen e sulmeve, thonë burimet, në atë që do të shënonte një përshkallëzim të madh. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori