LAJMI I FUNDIT:

Izraeli i ofron Hamasit mundësinë e zgjatjes së armëpushimit

Izraeli i ofron Hamasit mundësinë e zgjatjes së armëpushimit

Zëdhënësi i qeverisë izraelite ka thënë se i kanë ofruar Hamasin mundësinë e zgjatjes së armëpushimit.

“Kemi informuar Hamasin, u kemi dhënë opsionin e zgjatjes së armëpushimit. Duam që pas mbrëmjes të lirohen 50 pengje tjera. Sapo të përfundojë ky afat, Izraeli do të vazhdojë të sulmojë me tërë forcën”, tha Eylon Levy, shkruan Sky News.


Hamasi tha të dielën mbrëma se ishte ekziston mundësia e zgjatjes së armëpushimit, në mënyrë që të lirojë sa më shumë të burgosur palestinezë nga burgjet në Izrael.

Wall Street Journal: Hamasi dhe Izraeli negociojnë për të zgjatur armëpushimin, Netanyahu vendos kusht
Lexo po ashtu Wall Street Journal: Hamasi dhe Izraeli negociojnë për të zgjatur armëpushimin, Netanyahu vendos kusht

“Unë po bëj thirrje për një zgjatje që do të mundësojë dërgimin e më shumë ndihmave për popullatën që ka nevojë të madhe, dhe do të mundësojë lirimin e pengjeve të tjera”, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Bruksel.

Në anën tjetër, palestinezët pretendojnë se ushtria izraelite ka arrestuar këto ditë qindra palestinezë në Gazë, duke mos ditur asgjë për fatin e tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori