LAJMI I FUNDIT:

ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

Automjetet luftarake të blinduara amerikane Stryker thuhet se po e ndihmojnë Ukrainën të luftojë forcat ruse në rajonin verilindor të Kharkivit.

Bëhet e ditur se forcat ukrainase së fundmi kanë rimarrë territorin pranë qytetit Vovchansk, sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

Vovchansk ka qenë skena e luftimeve më të ashpra, ndërsa Rusia vazhdon përpjekjet e saj për të larguar forcat ukrainase nga kufiri me Belgorod Oblast, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

Siç raportohet, lufta ukrainase në atë zonë po udhëhiqet nga Brigada elitare e Sulmeve Ajrore 82, me mbështetjen e forcave speciale, si dhe autoblindave Strykers nga SHBA-ja.

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit
Lexo po ashtu Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Njësia 82 thuhet të jetë një nga më të furnizuarat, me rreth 150 autoblinda, duke përfshirë 90 Strykers dhe 14 tanke britanike.

Ajo u mbajt në rezervë deri në gusht të vitit 2023, kur edhe u dërgua në fushëbetejë në rajonin e Zaporizhzhias.

Sa i përket autoblindave amerikane, sipas prodhuesit General Dynamics, ato vijnë në 10 variante dhe mund të arrijnë një shpejtësi maksimale prej 100 km/h dhe një rreze lundrimi prej mbi 500 kilometra.

Ato u panë për herë të parë në veprim me ushtrinë amerikane gjatë operacionit Liria e Irakut, me ekipin luftarak të Brigadës së 3-të Stryker që mbërriti në Irak në vitin 2003. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Festimet e Kurban Bajramit – imazhe nga disa vende të botës

Festimet e Kurban Bajramit – imazhe nga disa vende të botës

Botë
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
Kalo në kategori