LAJMI I FUNDIT:

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po planifikon të shkarkojë disa nga gjeneralët e saj ushtarak dhe t’i dërgojë ata në vijën e frontit, në një përpjekje për të rritur moralin e ushtarëve.

Ky hap thuhet se ka për qëllim edhe t’i kundërpërgjigjet sulmeve ruse në rajonin e Donetskut dhe së fundmi Kharkivit.

“Me personelin e liruar, është planifikuar të plotësohen njësitë në nivelet operacionale dhe taktike, si dhe njësitë luftarake”, tha gjenerali Yevhen Ostryansky, kreu i planifikimit të mbrojtjes ushtarake të Ukrainës.

Që nga pushtimi i plotë rus në shkurt të vitit 2022, Ukraina ka kërkuar të modernizojë ushtrinë e saj në përputhje me vendet e NATO-s, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

Ukraina nis të dërgojë të dënuarit me burg në luftë
Lexo po ashtu Ukraina nis të dërgojë të dënuarit me burg në luftë

Madje, mijëra ushtarë ukrainas janë trajnuar nga forcat e NATO-s në Evropë vitin e kaluar.

Megjithatë, me kundërsulmet e vazhdueshme ruse, Ukraina po përpiqet ta forcojë ushtrinë.

Gjithashtu, zhvendosja e gjeneralëve në njësitë luftarake të vijës së parë thuhet se do t’i lejojë ushtarët e lodhur të pushojnë.

“Kjo do të bëjë të mundur rrotullimin e njësive që kryejnë detyra luftarake në zonën e luftimit për një kohë të gjatë”, tha gjenerali. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori