Interi dhe Juventusi do të luajnë sot (e diel) në ndeshjen e njohur si derbi i Italisë apo Derby d’Italia, e vlefshme për javën e 27-të në Serie A.

Nerazzurrët janë nikoqir të rivalëve të urryer, Bianconerëve, në takimin kryesor të ditës së sotme në futbollin italian.

Vendi: Giuseppe Meazza

Koha: 20:45

Lajme rreth ekipeve

Inter

Alessandro Bastoni ka munguar deri në fund të muajit për shkak të një dëmtimi muskulor, ndërsa Milan Skriniar duhet të rikthehet në formacionin titullar.

Një lojtar tjetër që mund të mungojë është anësori gjerman, Robin Gosens.

Juventus

Paul Pogba pësoi një tjetër dëmtim dhe do të mungojë për tre javë.

Reklama

Arkadiusz Milik, Alex Sandro dhe Moise Kean do të jenë tri mungesat tjera të Juventusit, ndërsa Leonardo Bonucci është në dyshim.

Reklama

Fakte

Juventusi ka fituar pesë nga gjashtë ndeshjet e fundit në Serie A.

Interi ka fituar tetë nga nëntë ndeshjet e fundit si vendas në Serie A.

Interi dhe Juventusi kanë nga dy fitore dhe një barazim në pesë ndeshjet e fundit mes vete në Serie A.

Analizë

Interi është në shpinë të një disfate të papritur në Spezia pas një ndeshje në të cilën ata krijuan dhe humbën shumë raste, duke përfshirë një penallti nga Lautaro Martinez.

Adrien Rabiot vazhdoi formën e tij të shkëlqyer këtë sezon me një dygolësh kundër Sampdoria në fitoren 4-2 të Juves të dielën e kaluar.

Reklama

Është e qartë se ka shumë zhurmë rreth kësaj loje dhe Interi do të jetë i etur të hakmerret për humbjen e tyre 2-0 në Torino në fillim të këtij sezoni, por duhet të jetë shumë më i mprehtë para portës.

Reklama

Formacionet e mundshme

Inter (3-5-2): Onana; Darmian, De Vrij, Acerbi; Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Dimarco; Lukaku, Lautaro.

Juventus (3-5-2): Szczesny; Gatti, Bremer, Danilo; De Sciglio, Fagioli, Locatelli, Rabiot, Kostic; Soule, Vlahovic.

Parashikimi: Inter 1-1 Juventus

/Telegrafi/