0Shares

Heung-Min Son është kthyer në hero te Spurs këtë sezon dhe me lëndimin e Harry Kane, ai do të behet edhe më i rëndësishëm. 

Jug-koreani është në kulmin e karrierës, ndërsa në vendlindje është yll i madh.

Ai ka pasur lidhje me yjet e muzikës pop në Kore si Yoo So-Young dhe Bang Min-Ah.

Por Son ka një betejë më të madhe, ai duhet të kthehet në vendlindje për ta kryer ushtrinë.

25 vjeçari duhet të kryej ushtrinë për dy vite, që mund ta dëmtojë në krye të karrierës.

Faji i kësaj futbollisti më i njohur i Azisë, duhej t’i ndalojë ambiciet e tij për së paku 21 muaj, pasi një ligj i rekrutimit të ushtarëve ekziston në Korenë e Jugut që nga viti 1957.

Natyrisht, ka lehtësira për disa. Atletët që fitojnë medalje në Lojërat Olimpike ose Lojërat Aziatike mund të marrin leje. Por jo të gjithë.

Koreja e Jugut merr pjesë në Lojërat Aziatike në gusht dhe ky shihet një rast i mirë për Son, që të marr leje përfundimisht nga ushtria nëse e dërgon shtetin e tij drejt medaljes.

Por kjo do të ketë një kosto të vogël për Spurs, pasi Son do të humbasë fillimin e sezonit të ardhshëm për klubin e tij, ndërsa ai përfaqëson vendin e tij të lindjes.

I lindur në Chunceon, Son kaloi vitet e tij fëmijërisë në Zelandën e Re, pasi familja e tij u transferua atje, kur ai ishte tre vjeç.

Ai së shpejti u kthye në atdheun e tij, ku zbuloi dashurin për të luajtur futboll dhe u regjistrua në akademinë e FC Seul.

I dashuruar pas futbollit, Son kur luante ekipi i parë, ai merrte pjesë si fëmijë për ta afruar topin.

Son gjithashtu kishte ndihmë edhe nga babai i tij, Woong-jung Son, i cili luajti si profesionist dhe përfaqësoi ekipin B të Koresë së Jugut.

Në vitin 2008, si talent premtues ai la shkollë e mesme për të kaluar te akademia e Hamburgut si 16 vjeç.

Pasi shënoi 12 gola në Bundesliga me Hamburgun në tri sezone, ai impresionoi edhe shokun e tij të skuadrës, Ruud Van Nistelrooy.

Holandezi e kishte lavdëruar shumë Sonin duke thënë se ka të ardhme të mëdha.

Pas tri sezonesh te Hamburgu ai kaloi te Bayer Leverkusen për 10 milionë euro.

Ai pas këtij transferimi u kthye në sensacion në vendlindjen e tij. E dashura e tij që ishte këngëtare e përcjelli atë në Gjermani.

Lidhja e tij e parë ishte me modelen e Maxim dhe aktoren, Yoo So Young. Ajo ishte gjatë vite më e madhe se ai.

Para Young, ai ishte në lidhje me yllin e popit, Bang Min-ah, që ishte pjesë e grupit të njohur Girl’s Day.

Son pëlqen që ta mbajë jetën e tij private lar medieve sociale.

Në vitin 2015, Son nënshkroi me klubin  njohur anglez, Tottenham, ku Mauricio Pochettino e bleu për 22 milionë funte.

Ai u bë lojtari më i shtrenjtë në histori të Azisë.

Por lojtari sa herë nënshkruan kontratë të re, edhe klubet përfitojnë shumë.  Si për shembull, Leverkusen disa javë pasi e mori Sonin, nënshkroi me gjigantin  elektronik LG Electronics tri vite kontratë.

Son ka qenë brendë i kësaj kompanie dhe ambasador i saj.

Leverkuseni e vizitoi Seoulin në vitin 2014, ndërsa Son ishte pritur sikurse që ishin pritur The Beatles në vitet e 60-ta.

Son ka mundur të fitojë një medalje në Olimpiadën e Rio-s në vitin 2016, por ai humbi në çerekfinale nga Honduras.

Por lojërat e ardhshme aziatike mund të paraqisnin një rast për ta kryer detyrimin, duke fituar një medalje. /Telegrafi/  

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)