Hertha Berlin fiton në udhëtim te Hamburg dhe mbetet në Bundesliga

Hertha Berlin do të vazhdoj të mbetet në Bundesliga, së paku edhe një edicion tjetër.

Skuadra nga kryeqyteti gjerman ka arritur të fitoj ndeshjen e ‘Play-Out’-it përballë Hamburgit në Volksparkstadion me rezultat 0-2.

Në fakt ishte kjo ndeshja e kthimit, pasi në të parën Hamburg që përfundoi e treta në Bundelsiga 2 kishte arritur fitore të madhe në kryeqytet te Hertha me rezultat minimal 0-1.

Vetëm pas katër minutash lojë, berlinasit shënuan golin e parë, kur pas asistimit nga Plattenhardt qendërmbrojtësi belg Boyata realizoi për 0-1.

Me epërsinë minimale të mysafirëve u mbyllën 45 minutat e para të kësaj sfide.

Hertha vazhdoi dominimin edhe në pjesën e dytë, kur pasi kaluan një orë lojë shënuan edhe golin e dytë në këtë sfidë.

Asistuesi i golit të parë, Plattenhardt kësaj radhe shënoi për t’i dhënë Herthës një fitore të madhe, fitore që i siguron qëndrimin në elitën e futbollit gjerman edhe për sezonin 2022/23.

Hamburg nga ana tjetër i mbetet të punojë më shumë për tu rikthyer në Bundesliga, pasi do të luaj në sezonin e katërt radhazi në Bundesliga 2. /Telegrafi/