Jemi më pak se dy javë nga mbyllja e afatit kalimtar të verës dhe ky afat kalimtar ka qenë interesant me disa blerje të mëdha, veçanërisht në Ligën Premier.

Ndërsa nuk ka pasur një numër të madh të lëvizjeve të shtrenjta këtë verë, transferimi më i madh në historinë e futbollit ka ndodhur.

Lionel Messi u largua nga Barcelona për në Paris Saint-Germain pasi nuk arriti të binte dakord për një marrëveshje të re në Camp Nou. Ai do të bashkohet me Sergio Ramos në Parc des Princes pasi spanjolli u bashkua gjithashtu falas nga Real Madrid.

PSG mund të mos ketë paguar asnjë tarifë transferimi për dyshen dhe as për Georginio Wijnaldum nga Liverpool dhe Gianluigi Donnarumma nga Milan, kështu nuk ndodhi edhe me klubet angleze të Ligës Premier.

Nga Messi te Ramos dhe Donnarumma - PSG prezanton top pesë blerjet e verës në stadiumin e stërmbushur me tifozë Nga Messi te Ramos dhe Donnarumma - PSG prezanton top pesë blerjet e verës në stadiumin e stërmbushur me tifozë

Manchester City shpenzoi rreth 120 milionë euro për Jack Grealish, Chelsea shpenzoi pothuajse aq për Romelu Lukaku ndërsa Jadon Sancho u bashkua me Manchester Unitedin për rreth 85 milionë euro.

Të tre këto marrëveshje mund të eklipsohen nëse Pep Guardiola nxjerr edhe një herë librin e pagesave për të nënshkruar me Harry Kane nga Tottenham.

Pavarësisht shpërthimit të tij të fundit, Guardiola nuk është në të vërtetë menaxheri më i lartë i shpenzimeve që nga viti 2000. Ai është i dyti në listë pasi ka shpenzuar 1.59 miliardë euro për 67 lojtarë.

Sipas një artikulli të publikuar në Reddit nga Transfermarkt, Jose Mourinho është në fakt trajneri që ka shpenzuar më shumë me 1.76 miliardë euro blerje.

Trajneri i ri i Romës tashmë ka shpenzuar gati 90 milionë funte këtë verë për emra të tillë si Tammy Abraham, Elder Shomurodov, Matias Vina dhe Rui Patricio.

Mourinho dhe Guardiola zënë dy vendet e para, por trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti nuk është shumë prapa tyre me një shpenzim prej 1.37 miliardë eurosh.

Mourinho dhe Guardiola, dy shpenzuesit më të mëdhenj

Manuel Pellegrini është ndoshta një emër shokues në vendin e katërt, por ai ka qenë në krye të Real Madrid dhe Manchester City dhe është përgjegjës për nënshkrimin e lojtarëve si Cristiano Ronaldo, Kevin de Bruyne, Leite Kaka dhe Raheem Sterling.

Massimiliano Allegri është i pesti, kryesisht për kohën e tij si menaxher i Juventusit ku tani është kthyer. Cristiano Ronaldo me 105.30 milionë euro dhe Gonzalo Higuain mbi 90 milionë përfaqësojnë shpenzimet e tij më të mëdha.

Diego Simeone në Atletico Madrid ka shpenzuar 1 miliard euro dhe nënshkrimi prej rreth 130 milionë eurosh i Joao Felix është larg blerja e tij më e madhe.

I papuni Antonio Conte vjen pas Simeones, i ndihmuar nga blerjet e shtrenjta të Romelu Lukaku në Inter dhe Alvaro Morata për Chelsea.

Pavarësisht se nuk është në menaxhim që nga viti 2018, Arsene Wenger është i teti në listë me Pierre-Emerick Aubameyang, Alexandre Lacazette, Mesut Ozil, Granit Xhaka, Alexis Sanchez, Shkodran Mustafi dhe Henrikh Mkhitaryan të gjithë të nënshkruar për më shumë se 30 milionë funte.

Ernesto Valverde gjendet në vendin e nëntë pavarësisht se ishte në Athletic Bilbao për pjesën më të madhe të karrierës së tij dhe klubi kishte një politikë të luante dhe nënshkruante vetëm me lojtarët baskë. Por, sa ishte te Barcelona, nënshkroi me Ousmane Dembele, Philippe Coutinho, Antoine Griezmann, Frenkie de Jong, Malcom, Paulinho, Clement Lenglet, Nelson Semedo, Arthur dhe Neto.

I fundit në listë është Unai Emery me Neymar në PSG dhe Nicolas Pepe në Arsenal duke kontribuar në shpenzimet e tij prej 846 milionë eurosh.

Më poshtë keni listën me 10 menaxherët me shpenzimet më të mëdha që nga viti 2000:

/Telegrafi/