Trajneri i Chelseat, Graham Potter, përballet me një vendim të madh mbi të cilin duhet me vendos se cilët nga nënshkrimet e janarit do të përfshij në skuadrën e tij në Ligën e Kampionëve përpara ndeshjes së ardhshme të fazës së eliminimit direkt.

Blutë kryesuan Grupin E përpara Milan, RB Salzburg dhe Dinamo Zagreb për të fituar biletën e tyre për në fazën e eliminimit të Ligës së Kampionëve.

Skuadrat e Potter do të udhëtojnë në Westfalenstadion më 15 shkurt për ndeshjen e tyre të parë të 1/16-tës kundër Borussia Dortmundit në Ligën e Kampionëve.

Bashkëpronari dhe kryetari i Chelseat, Todd Boehly hapi kuletën e tij për të vazhduar zbavitjen e shpenzimeve të mëdha të Bluve në afatin kalimtar të janarit.

Reklama
E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar
Reklama

Blutë rrëmbyen Mykhailo Mudryk dhe gjithashtu u përforcuan me Joao Felix nga Atletico Madrid.

Chelsea mori Benoit Badiashile nga Monaco, Noni Madueke nga PSV, Malo Gusto nga Lyon, Andrey Santos nga Vasco dhe David Datro Fofana nga Molde.

Shpenzimet e janarit të klubit kulmuan me transferimin e tyre të bujshëm rekord britanik prej 120 milionë euro për fituesin e Kupës së Botës “Katar 2022”, Enzo Fernandez nga Benfica.

Lista e plotë e transferimeve më të shtrenjta në histori të Ligës Premier, Enzo Fernandez thyen rekordin Lista e plotë e transferimeve më të shtrenjta në histori të Ligës Premier, Enzo Fernandez thyen rekordin

Pavarësisht numrit të madh të nënshkrimeve të reja, Chelsea do të jetë në gjendje të regjistrojë vetëm tre nga lojtarët e tyre të rinj për fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve.

Rregullat e UEFA-s kërkojnë që një klub të regjistrojë të gjitha transferimet e tyre të reja në Listën A përpara afatit të caktuar të 2 shkurtit, i cili do të kufizojë listën e skuadrës së Chelseat në 25 lojtarë.

Reklama
Reklama

Chelsea paraqiti një listë me 24 lojtarë përpara ndeshjeve të Grupit E në Ligën e Kampionëve, me Potter të mbetur me vetëm një vend të lirë në skuadrën e tij.

Kjo e lë trajnerin e Chelsea, Potter me një dhimbje koke të vërtetë se cili lojtar do të zërë vendin e fundit, me Mudryk, Felix, Fernandez dhe Badiashile të gjithë të kualifikuar.

Chelsea më pas do të detyrohet të largojë lojtarët aktualë që janë në skuadrën e Ligës së Kampionëve përpara se të mund të shtojnë më shumë nga nënshkrimet e tyre të janarit në listë.

Të dy, Mudryk dhe Felix kanë të drejtë të paraqiten për Chelsean në Ligën e Kampionëve, pavarësisht se janë paraqitur për Shakhtar Donetsk dhe Atletico përkatësisht në turne.

Reklama
Reklama

Besohet se Potter ka të ngjarë të lërë Fofana dhe Santos jashtë zgjedhjeve të tij në Ligën e Kampionëve, si dhe Madueke. /Telegrafi/