Real Madridi e ka fituar ndeshjen e prestigjit ndaj Borussia Dortmundit (3-2), për ta mbyllur fazën grupore të Ligës së Kampionëve me katër fitore, një barazim dhe një humbje.

Skuadra nikoqire pati një fillim të furishëm duke i shënuar dy gola të shpejtë në minutat e para të sfidës që u zhvillua në Santiago Bernabeu.

Pas një aksioni të bukur, Cristiano Ronaldo pasoi në zonë, Isco vetëm e preku topin në drejtim të Borja Mayoral, i cili e futi në rrjetë (8′).

(Foto: Getty Images)

Katër minuta më pas, CR7 bëri një lëvizje të mirë për të goditur nga jashtë zonës dhe e dyfishoi epërsinë (12′). Asistimi ishte i Mateo Kovacic.

Në minutat e fundit të pjesës së parë, Pierre-Emerick Aubameyang e ngushtoi rezultatin (43′). Ndërsa porsa filloi gjysma e dytë, i njëjti futbollist shënoi një gol të bukur duke e paraboluar portierin kundërshtar (49′).

(Foto: Getty Images)

Të zgjedhurit e Zinedine Zidane nuk u pajtuan me barazim dhe e kërkuan vazhdimisht golin, të cilin e arritën përmes Lucas Vazquez (81′).

Në minutat e fundit, Mbretërit bënë presion të vazhdueshëm duke kërkuar edhe gola të tjerë, mirëpo nuk u treguan efektivë.

(Foto: Getty Images)

Takimi tjetër i Grupit H ka përfunduar me fitoren e Tottenham Hotspur (3-0) kundër APOEL Nicosias.

Në këtë mënyrë, nga Spursat vazhdojnë në fazën e eliminimit direkt nga vendi i parë në grup, Real Madridi vazhdon nga pozita e dyta, kurse Borussia Dortmundi do të luajë në Ligën e Evropës. /Telegrafi/