Tatuazhet e të famshmëve ndonjëherë mund të na tregojnë më shumë për jetën e tyre sesa intervistat e dyshimta. Ata thjesht duan të festojnë momente të rëndësishme të jetës së tyre duke krijuar vepra arti në lëkurën e tyre. Disa e tregojnë dashurinë ndaj partnerëve të tyre duke bërë tatuazhe emrat e tyre, si përshembull Johnny Depp, apo disa të tjerë që deklaruan dashurinë për ushqimin e tyre të preferuar si Ed Sheeran. Dhe disa krijojnë kujtime të rëndësishme në lëkurën e tyre si Kylie Jenner ose Selena Gomez.

Bright Side vendosi të tregojë kuptimet tatuazheve të të famshmëve dhe këto 15 sosh patjetër që meritojnë vëmendjen tuaj.

1. Maisie Williams dhe Sophie Turner

Yjet e ekskluzivitetit të kultit “Game of Thrones”, Maisie Williams dhe Sophie Turner, festuan miqësinë e tyre duke realizuar tatuazhe të përputhshme në të cilat janë vizatuar data “07.08.2009”. Kjo është data kur vajzat fituan rolet e tyre në shfaqje dhe u bënë motra në ekran. Që atëherë kanë qenë të pandashme. Ky është një qëllim miqësie që të gjithë duam ta arrijmë!

2. Emilia Clarke

Një tjetër e famshme nga “Game of Thrones, Emilia Clarke, i bëri homazh personazhit të saj Daenerys Targaryen duke realizuar një tatuazh që përmban tre dragonj fluturues. Në seri, Daenerys u drejtua zakonisht pasi Nëna e Dragoit dhe Emilia vendosën ta përkujtojnë atë. Në fund të fundit, ky rol e bëri atë të famshëm në të gjithë botën.

3. Angelina Jolie

Sidoqoftë ato janë rrjedhat kryesore, tatuazhet që festojnë marrëdhëniet romantike janë akoma në top listën e tatuazheve të preferuara të personave të famshëm, edhe pse ato nuk zgjasin përgjithmonë. Angelina Jolie iu desh të hiqte tatuazhin e saj “Billy Bob” nga shpatullat e saj pas ndarjes së tyre në vitin 2003. Ajo më vonë ajo realizoi tatuazh koordinatat gjeografike të vendlindjeve të fëmijëve të saj.

Në mënyrë mjaft ironike, Jolie e kishte bërë tatuazhin me simbolet budiste që duhej të përfaqësonin lidhjen e saj shpirtërore me Brad Pitt vetëm disa muaj para se martesa e tyre të mbaronte.

4. Johnny Depp

Johnny Depp është një yll tjetër që vuajti nga një histori dashurie që për fat të keq iu desh të “nxirrte” pasojat. Në vitet 1990, ai e ndryshoi tatuazhin e tij ikonik “Winona Forever” në një “Wino Forever” më abstrakt pas ndarjes së tij me aktoren Winona Ryder.

Në vitin 2015 ai realizoi një tjetër tatuazh duke festuar dashurinë e tij me Amber Heard. Shkrimi në kthetrat e tij lexonte “SLIM”, një pseudonim që kishte Heard. Sidoqoftë, përralla nuk zgjati shumë dhe tani vizatimi lexohet si “SCUM”.

5. Heidi Klum

Heidi Klum mund plotësisht të simpatizojë aktorin Johnny Depp. Ajo e kishte bërë tatuazhin e saj me katër yje dhe një figurë abstrakte që simbolizon burrin e saj Seal dhe fëmijët e tyre. Pas divorcit të tyre, Sealu zhduk nga jeta e saj.

6. Miley Cyrus

Historia e dashurisë e Miley Cyrus është gjithashtu mjaft dramatike, megjithëse në lëkurën e saj nuk u vizatua asnjë premtim i titulluar. Pasi ajo dhe burri i saj Liam Hemsworth u kthyen së bashku dy vjet më parë, ajo nderoi origjinën e tij Australiane duke bërë tatuazh një kavanoz të Vegemite, që njihet si ushqimi kombëtar australian, mbi supin e saj. Ndërkohë yjet së fundmi kanë njoftuar se janë ndarë përsëri.

7. Ed Sheeran

Ed Sheeran gjithashtu dëshmoi se ishte një fans i tatuazheve ushqimore, megjithëse dashuria e tij i kushtohet vetë produktit. Këngëtari britanik përmban një shishe me ketchup Heinz në krah.

8. Cara Delevingne

Një tjetër fituese e çmimeve “Brits” gjithashtu deklaroi dashurinë e saj për ushqimin. Cara Delevingne ka fjalën “proshutë” të tatuazhuar në shputën e këmbës së saj të djathtë. Këmba e saj e majtë është zbukuruar gjithashtu me bojë, ku shkruhet “E bërë në Angli”.

Ish-modelja dhe aktorja shpjegoi se ajo përfaqëson modelet e trajtimit që marrin në industri. Delevingne rrëfeu se ajo ndjehej si një manekine për shkak të qëndrimeve të audiencës. Kjo është arsyeja pse ajo vendosi ta etiketojë veten ashtu siç bëjnë me kukullat.

9. Kendall Jenner

View this post on Instagram

meow @kendalljenner #jonboytattoo

A post shared by c/s ∴jon✞boy∴ p/v (@jonboytattoo) on Sep 29, 2016 at 9:11pm PDT

Jo të gjithë njerëzit e famshëm kanë një qasje të vetëdijshme për tatuazhet e tyre. Vitin e kaluar, Kendall Jenner papritmas zbuloi një tatuazh në buzën e saj e cila thjesht thoshte “meow”. Sipas modeles, ajo e bëri këtë tatuazh pas një zënke gjatë një nate jashtë me miqtë e saj dhe kjo ishte gjëja e parë që i ra në mendje.

10. Kylie Jenner

View this post on Instagram

la vida es bella

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on Jul 18, 2019 at 7:30pm PDT

Motra e saj, Kylie Jenner, nga ana tjetër, ishte më e kujdesshme me vendimet e saj për tatuazhet. Tatuazhi i saj i parë lexon “mendje e shëndoshë” në transkriptim si një kujtesë për ta mbajtur atë çdo ditë. Shpjegimi i modeles u bë në një postim emocional, në të cilin ajo shpjegoi se sa e vështirë ishte të rritesh para kamerave.

View this post on Instagram

All red. @bangbangnyc

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on Dec 27, 2015 at 11:07pm PST

Duke luftuar me ankth të vazhdueshëm, Jenner u përpoq shumë për të qëndruar e qetë dhe e vetëdijshme. Dhe tatuazhi ishte një nga mënyrat që ajo ishte në gjendje ta bënte atë.

11. Selena Gomez

Selena Gomez gjithashtu preferon të mbajë mesazhe të rëndësishme personale në lëkurën e saj. Një nga tatuazhet e saj të para është në arabisht në brinjën e saj që thotë: “Duaje veten tënde së pari”. Një frazë tjetër, e shkruar në anglisht mbi trupin e saj thotë: “Zoti që më forcon”. Thënia u mor nga vargu i saj i preferuar i Biblës.

12. Demi Lovato

View this post on Instagram

Hi 🌹

A post shared by Demi Lovato (@ddlovato) on Mar 6, 2019 at 12:38pm PST

Demi Lovato është një tjetër fanse e kujtuesve të bojës. Për shembull, ajo kohët e fundit ka vizatuar një trëndafil në gishtin e saj tregues për të festuar 6 muaj durim pas luftimeve së saj me abuzimin e drogës. Fjala “mua” në gishtin e saj unazor ka për qëllim t’i kujtojë asaj të dashurojë gjithmonë veten së pari (Selena Gomez mund të lidhet këtu në njëfarë mënyre). Sidoqoftë, disa tatuazhe u bënë pikërisht për argëtim, si buzëqeshja apo edhe disa të tjera.

13. Ariana Grande

Ariana Grande gjithashtu mund të qeshet sa herë sheh tatuazhin e saj. Në fillim të këtij viti, këngëtarja publikoi hitin e saj të ri “7 Rings”, teksa suksesin e këngës vendosi ta vulosë përmes një tatuazhi të ngjashëm në pëllëmbën e saj. Ajo zgjodhi ta shkruante atë në japonisht, por bëri një gabim, dhe tatuazhi i saj fjalë për fjalë do të thoshte “skarë e vogël qymyri”. Ajo më vonë u përpoq të korrigjojë shkrimin, por dështoi përsëri. Versioni i fundit lexohet si “Gishti japonez BBQ” sipas reporterit japonez nga Buzzfeed.

14. David Beckham

David Beckham fiton çmimin për “babin më atraktiv ndonjëherë”. Ndër tatuazhet e tij të shumta (njëra prej tyre madje përmban një imazh të Krishtit, të frymëzuar nga një pikturë e artistit katolik, Mathew Brooks), ka dy prej tatuazheve që ai i konsideron si më të çmuara, sepse ato ishin dizajnuar nga fëmijët e tij. Një vizatim i një vajze të vogël në pëllëmbën e tij u pikturua nga vajza e tij e vetme Harper dhe një frazë e shkruar me dorë që thotë: “Ne të duam babi” u krijua nga tre djemtë e tij: Brooklyn, Romeo dhe Cruz.

David dhe Victoria Beckham ndodhen në Mal të Zi, po shijojnë pushimet në Sveti Stefan David dhe Victoria Beckham ndodhen në Mal të Zi, po shijojnë pushimet në Sveti Stefan

15. Victoria Beckham

Gruaja e tij e famshme, Victoria Beckham, dikur kishte tatuazhe. Më famëkeqja ishte në hebraisht duke shkruar në qafë përgjatë zbritjes për në shtyllën kurrizore ku shkruhej: “Unë jam i dashuri im dhe i dashuri im është i imi”. Ajo e fshiu atë në vitin 2006, por disa vjet më parë boja u bë pothuajse e padukshme.

Edhe pse stilistja kurrë nuk e ka sqaruar zhdukjen e tatuazhit, ka shumë të ngjarë që Beckham ka dashur ta largojë atë për shkak të stilit të ri elegant që ajo adoptoi gjatë viteve të fundit. Duket se katër tatuazhet që ajo kishte në kyçet e dorës gjithashtu janë larguar për mirë.

16. Karrueche Tran

Modelja dhe aktorja amerikane Karrueche Tran tregoi tatuazhin e saj të pazakontë të një zinxhiri që fillon nga kyçin e këmbës dhe i shkon deri në vithe. Edhe pse nuk ka asnjë kuptim prapa kësaj boje, ajo përsëri duket interesante dhe krijuese. /Telegrafi/