Jeta e një futbollisti profesionist është i shkurtër. Shumica e futbollistëve që luajnë në nivelet më të larta të Evropës tentojnë të fillojnë diçka të re në fund të karrierës.

Reklama

Kur ata të jenë në mesin e viteve të 30-ta, fillojnë ndonjë biznes dhe paratë i investojnë në mënyra të ndryshme.

Disa bëhen ekspertë televizivë dhe kolumnistë, të tjerë bëhen trajner e disa të tjerë futen në botën e biznesit si Cristiano Ronaldo i cili zotëron një markë veshjesh ose Mathieu Flamini i cili ka një kompani biokimike.

Shumica e lojtarëve bëjnë bazat për karrierën e tyre pas karrierës edhe para pensionimit.

Reklama

Siç është thënë tashmë, futbollistët gjejnë rrugë të ndryshme për të investuar paratë e tyre dhe një mënyrë është që të investojnë paratë e tyre në një klub futbolli.

Reklama

Është një listë e gjashtë klubeve që për drejtues kanë ish-futbollistë. /Telegrafi/

# 6 Phoenix Rising – Didier Drogba 

#5 Salford City – Ryan Giggs, Paul Scholes, Gary Neville, Phil Neville dhe Nicky Butt

#4  Miami FC – Paolo Maldini

#3 San Diego 1904 – Eden Hazard, Demba Ba, Yohan Cabaye dhe Moussa Sow

#2 Real Valladolid – Ronaldo Nazario

#1 Inter Miami CF – David Beckham