LAJMI I FUNDIT:

Gabimet që duhet të shmangë Interi ndaj Manchester Cityt në finalen e Ligës së Kampionëve

Gabimet që duhet të shmangë Interi ndaj Manchester Cityt në finalen e Ligës së Kampionëve

Pas dy ndeshjeve të fundit të sezonit në ligë, Interi do të përgatitet për ndeshjen e tyre më të madhe në më shumë se një dekadë, ndërsa ata udhëtojnë në Stamboll për t’u përballur me Manchester Cityn e Pep Guardiolës në finalen e Ligës së Kampionëve, por çfarë i duhet Simone Inzaghit dhe ekipit të tij për të shmangur humbjen nga një ekip që shumë e konsiderojnë si më të mirin në botë?

Reklama

La Gazzetta dello Sport ka identifikuar tri pika që Nerazzurrët duhet të përmirësohen, si dhe tri që duhet të vazhdojnë të përfitojnë nëse duan të dalin me një rezultat pozitiv në finalen e 10 qershorit.

Finalja e Kupës së Italisë kundër Fiorentinës ishte rrëfimtare për një sërë arsyesh. Interi ishte fitimtar falë një dygolëshi në pjesën e parë nga Lautaro Martinez, megjithatë kishte hapësira mbrapa kur u shënua goli i Nicolas Gonzalez për La Viola.

Tifozët tërbohen nga UEFA teksa zbulohet çmimi dhe shpërndarja e biletave të finales së Ligës së Kampionëve
Lexo po ashtu Tifozët tërbohen nga UEFA teksa zbulohet çmimi dhe shpërndarja e biletave të finales së Ligës së Kampionëve

Një fillim i ngadaltë kundër Cityt duhet të shmanget me çdo kusht duke pasur parasysh rekordin e tyre për të ecur përpara në fillim të ndeshjeve gjatë gjithë sezonit 2022-23.

Gjatë vitit, City e ka gjetur rrjetën në minutën e tretë kundër Fulhamit, në minutën e shtatë kundër Kopenhagës, në gjashtëdhjetë sekondat e hapjes kundër Wolves, në minutën e pestë kundër Newcastle dhe në të shtatën kundër Arsenalit.

Në finalen e Kupës së Italisë, Interi i lejoi Fiorentinës gjashtë goditje direkte në rrjetën e Samir Handanovic, nga të cilat për fat të mirë pësuan vetëm një herë. Me lojtarë si Erling Haaland dhe Julian Alvarez në dispozicion të Cityt, ata do të duhet të mbajnë në minimum numrin e goditjeve në portë nëse duan të qëndrojnë në lojë.

Pse Manchester City nuk do të ketë simbolin e Ligës së Kampionëve në fanellë, nëse e fiton trofeun
Lexo po ashtu Pse Manchester City nuk do të ketë simbolin e Ligës së Kampionëve në fanellë, nëse e fiton trofeun

La Gazzetta theksoi gjithashtu se si Interi nuk do të jetë në gjendje t’i lejojë Cityt t’i japë kohë ose liri në gjysmëhapësirat, zona në të cilat lojtarët e Guardiolës priren të jenë më të pamëshirshmit.

Inzaghi do të duhet të sigurojë që boshllëqet midis mbrojtësve të krahut dhe qendërmbrojtësve, përkatësisht midis Denzel Dumfries dhe Matteo Darmian dhe me gjasë Alessandro Bastoni dhe Federico Dimarco të mbulohen mirë.

Për sa i përket aspekteve pozitive të finales së Kupës së Italisë, Interi tregoi se ishte në gjendje të mbante intensitetin në të gjithë ndeshjen, diçka që do t’i duhet të përsërisë në Ligën e Kampionëve nëse do t’i shkaktonte humbjen Cityt.

Skuadra e Manchester Cityt vlen dy herë më shumë se Interi
Lexo po ashtu Skuadra e Manchester Cityt vlen dy herë më shumë se Interi

Zëvendësimet nga Inzaghi ishin në kohë dhe efektive dhe i dhanë Interit një shtysë të mirëpritur pikërisht në momentet e duhura. Kjo do të duhet të ndodhë përsëri në qershor.

Interi gjithashtu do të duhet të vazhdojë t’i përcaktojë sulmet e tyre në perfeksion, pasi ata bënë veçanërisht mirë në pjesën e dytë të pjesës së parë kundër Fiorentinës.

Dhe së fundi, nëse ka një lojtar që Interi duhet të synojë të sigurojë, ai është Lautaro Martinez me ndikim. Ndërsa bota përqendrohet te Haaland, Interi ka gjithashtu një golashënues efektiv, me një medalje të Kupës së Botës tashmë në koleksionin e tij, El Toro ka përvojë të madhe në lojë dhe një tendencë për të shënuar gola kur Interit i nevojitet më shumë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
Kalo në kategori