Jo shumë kohë më parë, Palermo ishte skuadra që konkurronte për pozitat e para.

Kjo pasi ata kishin pjesë të tyre lojtarët më të mirë në futbollin italian dhe jo vetëm.

Por, tani Renzo Barbera duket e ‘boshatisur’ nga yjet.

Më poshtë formacionin e Palermos sikur mos të shiste disa nga lojtarët më të mirë në vitet e fundit:

Portier: Salvatore Sirigu

Paraqitjet për Palermon: 80

Klubi aktual: Torino

Qendër mbrojtës: Andrea Barzagli

Paraqitjet për Palermon: 165

Klubi aktual: Juventus

Qendër mbrojtës: Kamil Glik

Paraqitjet për Palermon: 4

Klubi aktual: AS Monaco

Qendër mbrojtës: Simon Kjaer

Paraqitjet për Palermon: 65

Klubi aktual: Sevilla

Mesfushor i djathtë: Matteo Darmian

Paraqitjet për Palermon: 16

Klubi aktual: Manchester United

Qendër mesfushor: Javier Pastore

Paraqitjet për Palermon: 82

Klubi aktual: PSG

Qendër mesfushor: Franco Vazquez

Paraqitjet për Palermon: 109

Klubi aktual: Sevilla

Mesfushor i majtë: Josip Ilicic

Paraqitjet për Palermon: 107

Klubi aktual: Atalanta

Sulmues i djathtë: Paulo Dybala

Paraqitjet për Palermon: 93

Klubi aktual: Juventus

Sulmues i majtë: Edinson Cavani

Paraqitjet për Palermon: 117

Klubi aktual: PSG

Qendër sulmues: Andrea Belotti

Paraqitjet për Palermon: 64

Klubi aktual: Torino

Ia vlen të përmendën: Emiliano Viviano, Achraaf Lazaar, Matias Silvestre, Alberto Gilardino, Afriyah Acquah, Eran Zahavi, Andrea Raggi, Ezequiel Munoz, Jasmin Kurtic, Giancarlo Gonzalez, Abel Hernandez. /Telegrafi/