Kanë përfunduar pesë ndeshjet e xhiros së 13-të në elitën e futbollit kosovar.

Kjo xhiro u karakterizua me numër të madh të golave, ku u thye edhe rekordi me 19 gola të realizuar.

Ishte një javë që i takoi skuadrave vendase që fituan katër nga to, ndërsa vetëm kampioni në fuqi i Kosovës, Drita triumfoi në udhëtim.

Prishtina dhe Ballkani u rikthyen te fitoret pasi mposhtën Trepçën ’89 respektivisht Llapin me rezultat identik 4-2.

Ndërkohë fitore minimale 1-0 realizuan edhe Feronikeli e Gjilani që triumfuan ndaj Arbërisë dhe Drenicës.

Kampioni në fuqi i Kosovës, Drita ka mposhtur lehtësisht Besën e Pejës në udhëtim 1-4.

Reklama

Si gjithnjë, redaksia e sportit në Telegrafi.com ka zgjedhur edhe formacionin më të mirë të javës.

Reklama

Portier:

Florian Smakiqi u rikthye në formacionin titullar te Feronikeli dhe ndaj Arbërisë ka shkëlqyer. Portieri i Kosovës U21 bëri disa pritje fantastike duke mbajtur të paprekur portën e tij.

Mbrojtja:

Besnik Krasniqi ka shkëlqyer për Prishtinën ndaj Trepçës ’89, ku shënoi edhe një gol të jashtëzakonshëm. Në këtë takim në repartin defensivë te Prishtina u dallua edhe Lumbardh Dellova me ndërhyrje të sakta e shumë të sigurta.

Franc Veliu ka lënë mbrapa lëndimin dhe është rikthyer si lider te Gjilani, ku ishte i pakalueshëm në përballje ndaj Drenicës. Ndërkohë në krahun e majtë të mbrojtjes në formacionin e javës rikthehet Arbër Potoku. Mitrovicasi ishte i jashtëzakonshëm ndaj Llapit ku ndihmoi skuadrën e tij të fitoi me rezultat 4-2.

Reklama

Mesfusha:

Reklama

Albert Dabiqaj ishte hero i Feronikelit në përballje me Arbërinë. Mesfushori nga Deçani ishte fantastik në mesfushë duke dominuar ndaj kundërshtarëve, por edhe shënoi golin e vetëm në fitoren e ‘Industrialistëve’ 1-0. Si mesfushor defensivë zë vend edhe Keita Aziz që shkatërronte pafundësisht aksionet e Drenicës dhe është ndër më meritorët për triumfin e Gjilanit 1-0 ndaj Drenicës.

Guathier Mankenda po kalon një sezon fantastik më Prishtinën dhe forma e tij e mirë u vërejt edhe ndaj Trepçës ’89. Afrikani ishte i pandalshëm në repartin ofensivë nga mbrojtësit mysafirë teksa shënoi edhe një gol të bukur. Në krahun e djathtë zë vend veterani i Dritës, Astrit Fazliu. Për ferizajasin vlen thënia sa më i vjetër aq më i mirë, pasi ai shënoi dy gol ndaj Besës dhe bëri një ndeshje të madhe.

Reklama
Reklama

Nazmi Gripshi është padyshim njëri nga mesfushorët ofensivë më të mirë në futbollin kosovar. Ish-anëtari i Skënderbeu ishte fantastik për Ballkanin ku shënoi dy gola ndaj Llapit në fitoren 4-2.

Sulmi:

Betim Haxhimusa ka shpaguar besimin e trajnerit Ardian Nuhiu në takim ndaj Besës. Sulmuesi ferizajas shënoi dy gola të bukur, por u dallua edhe në pjesë të tjera të fushës. Haxhimusa me formën e mirë që po kalon ia vështirëson trajnerit Nuhiu zgjedhjen për pozitën e qendërsulmuesit te Drita.

Trajneri i javës:

Ismet Munishi ka udhëhequr Ballkanin e tij në një tjetër fitore në kampionat. Edhe pse kishin për kundërshtar një skuadër të vështirë si Llapi, skuadra e tij shënoi katër gola të shpejtë në pjesën e parë duke siguruar fitoren. /Telegrafi/

Reklama
Reklama