LAJMI I FUNDIT:

“Fjalimi i madh” i Orbanit u bllokua nga Parlamenti Evropian?

“Fjalimi i madh” i Orbanit u bllokua nga Parlamenti Evropian?

Përpjekjet e kryeministrit hungarez Viktor Orban për t’iu drejtuar eurodeputetëve në seancën plenare inauguruese të asamblesë së sapozgjedhur në Strasburg janë “kundërshtuar” nga shefat e parlamenteve.

Dhe kjo thuhet se është bërë “në pamundësi për të gjetur hapësirë për ta akomoduar atë në agjendë”, kanë thënë për Euronews dy burime të njohura me këtë çështje, përcjell Telegrafi.

Me një konventë të gjatë, krerëve të qeverive u jepet mundësia t’i drejtohen Parlamentit kur marrin presidencën e radhës të Këshillit të BE-së, duke paraqitur agjendën e tyre gjashtëmujore në krye të negociatave të politikave ndërqeveritare dhe duke u përgjigjen pyetjeve nga eurodeputetët.


Burimet thanë se Orbán i kishte treguar parlamentit se ai mund të dilte para seancës plenare të martën ose të mërkurën (16-17 korrik) javën e ardhshme për të paraqitur agjendën e presidencës hungareze, të cilës Budapesti i ka dhënë sloganin “Make Europen Great Again”.

Megjithatë, Konferenca e Kryetarëve – kryetarët e grupeve politike që përcaktojnë rendin e ditës – tha se Kuvendi në atë kohë nuk kishte hapësirë në orar, u pajtuan të dy burimet.

Burimi i parë i tha Euronews se puna e Parlamentit është më shumë se zakonisht e ngarkuar, duke fajësuar Këshillin se nuk i ka dëgjuar këshillat e Parlamentit për kohën e zgjedhjeve evropiane.

“Pesë vjet më parë, në vitin 2019, ne ishim në gjendje të akomodonim presidencën e ardhshme finlandeze gjatë plenares së kaluar verore, sepse zgjedhjet u mbajtën në maj, duke na mundësuar të mbajmë dy plenare para verës”, tha burimi. “Ne paralajmëruam se zgjedhjet e qershorit do të kishin pasoja për programin tonë”.

Burimi i parë shtoi se parlamenti i ri duhej të konstituohej duke votuar presidentin dhe katërmbëdhjetë nënkryetarët, për të cilët të martën dhe të mërkurën duhet të jenë në dispozicion.

E enjtja po mbahet e hapur për votën konfirmuese për riemërimin e Ursula von der Leyen si presidente e Komisionit Evropian.

E premtja – ndërsa teorikisht e disponueshme, nuk ishte e mundur për Orban, sipas burimit të parë.

Rendi i ditës për seancën plenare të javës së ardhshme do të finalizohet këtë të enjte (11 korrik) gjatë një konference të kryetarëve të grupeve parlamentare.

“Është e mundur që mund të ketë një akomodim në minutën e fundit”, ka shtuar burimi i parë.

Por një zëdhënës konfirmoi se seancat plenare të korrikut po rezervoheshin për “konstituimin e Parlamentit dhe zgjedhjen e Presidentit të Komisionit Evropian (në pritje të konfirmimit nga Konferenca e Presidentëve të enjten)”.

Prandaj, presidenca hungareze nuk ka gjasa t’ua prezantojë programin e saj eurodeputetëve përpara shtatorit, citohet të ketë thënë zëdhënësi për Euronews.

Orbán e ka shpallur veten i vetmi lider i BE-së “në raporte miqësore” me dy qeveritë më të shquara autoritare në botë dhe ka bërë vizita të papritura në Rusi dhe Kinë ditët e fundit për të diskutuar një zgjidhje paqeje për Ukrainën, pas takimit me presidentin ukrainas në Kiev.

Ai pritet të jetë në SHBA për samitin e 75-vjetorit të NATO-s.

Vizita e Orbanit në Moskë shkaktoi reagime nga Ukraina dhe liderë të tjerë evropianë, por kryeministri hungarez e justifikoi udhëtimin si një “përpjekje kontaktuese”.

“Numri i vendeve që mund të bisedojnë me të dyja palët ndërluftuese është në rënie”, ka thënë ai. “Hungaria po bëhet ngadalë i vetmi vend në Evropë që mund të flasë me të gjithë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

Botë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori