Feronikeli e ka kaluar pengesën e parë në fazën parakualifikuese të Ligës së Kampionëve, duke e mposhtur Lincoln Red Imps.

Nikili fitoi në stadiumin “Fadil Vokrri” me golin e vetëm të shënuar nga Mendurim Hoti qysh në minutën e tretë ndaj skuadrës nga Gjibraltari.

Kundërshtari i radhës në raundin tjetër të garës më të madhe për klube në Evropë do të jetë Santa Calomoa nga Andorra, që dje fitoi nga Tre Penne i San Marinos (1-0).

Fitorja e Feronikelit është lajm i mrekullueshëm edhe për Superligën e Kosovës, pasi e na ngritur për një vend në renditjen tabelare të UEFA-s.

Feronikeli fiton ndaj Lincolnit dhe bën një hap të madh në raundin parakualifikues në LK Feronikeli fiton ndaj Lincolnit dhe bën një hap të madh në raundin parakualifikues në LK

Në këtë renditje të shtëpisë së futbollit evropian, liga jonë ishte në vendin e 52-të, e që dje ka kaluar në të 51-in.

Por, nëse Nikli dhe Prishtina i kalojnë disa kundërshtar në këtë vit, atëherë renditje tabelare do të ndryshonte dhe do të mund të ngjiteshim deri në pozitën e 45-të. /Telegrafi/