Cesc Fabregas ka argumentuar se sulmuesi i dëshpëruar i Tottenham Hotspur, Harry Kane do të ishte ‘zëvendësimi perfekt’ për Karim Benzema në Real Madrid.

Kane, 27-vjeçar, ishte në një formë të shkëlqyer për shënimin e Spurs sezonin e kaluar pasi ai gjeti rrjetën plot 33 herë në 49 paraqitje në të gjitha garat.

Ylli i Tottenham fitoi ‘Këpucën e artë’ të Ligës Premier për herë të tretë sezonin e kaluar pasi mundi yllin e Liverpoolit, Mohamed Salah, në tabelën e golashënuesve.

Sidoqoftë, e ardhmja e Kane në londinez mbetet e pasigurt pasi ai i tha Spurs se dëshiron të largohet këtë verë.

Kane vazhdon të aludojë rreth një largimi nga Tottenhami, konfirmon përsëri ambicien për të fituar trofe Kane vazhdon të aludojë rreth një largimi nga Tottenhami, konfirmon përsëri ambicien për të fituar trofe

Kapiteni i Anglisë, marrëveshja e të cilit do të skadojë në vitin 2024, ka qenë i lidhur me kampionët e Ligës Premier, Manchester City dhe rivalët e tyre, Manchester Unitedin.

Për yllin anglez ka folur edhe legjenda spanjolle, Fabregas, i cili Kanen e ka cilësuar si zëvendësuesi ideal për Benzeman te Real Madrid.

“Për një kohë të gjatë, unë kam ndjerë se Harry Kane do të ishte zëvendësuesi perfekt i Karim Benzemës në Real Madrid”, ka thënë fillimisht Fabregas për The Daily Telegraph.

“Sigurisht, Benzema tregoi përsëri në Kampionatin Evropian se ai nuk po shkon askund dhe se po luan shumë, por fakti që unë madje mendoj se Kane është i aftë ta kalojë në Madrid, tregon se sa e vlerësoj atë”.

Aguero i larguar, Kane i transferuar – Formacioni i mundshëm i Manchester Cityt në sezonin 2021/22 Aguero i larguar, Kane i transferuar – Formacioni i mundshëm i Manchester Cityt në sezonin 2021/22

“Presioni në Madrid, ashtu si ishte në Barcelonë, nuk është diçka që çdo lojtar mund të përballojë. Por nëse Benzema largohet ndonjëherë ose ndonjëherë fillon të ngadalësohet, atëherë Kane do të ishte djali i duhur për ta”.

“Edhe pa e njohur shumë mirë atë personalisht, ju mund të shihni se ai ka një mentalitet të mirë dhe ju dëgjoni nga njerëzit e tjerë që ai punon dhe stërvitet shumë”, përfundoi spanjolli. /Telegrafi/