LAJMI I FUNDIT:

Emrat e vërtetë të yjeve dhe arsyet pse i ndërruan

Emrat e vërtetë të yjeve dhe arsyet pse i ndërruan

Shume personazhe hollivudiane dhe të muzikës asnjëherë nuk e thonë datën e tyre të saktë të lindjes, ndërsa i kanë ndryshuar edhe emrat e tyre për të qenë ndryshe dhe më të pëlqyer.

Reklama

Telegrafi jua sjell emrat artistikë dhe të vërtetë të disa yjeve botërore:

Nicolas Cage – Nicolas Kim Coppola
E ndryshoi emrin për t’iu shmangur nepotizmit hollivudian.

Katy Perry — Kathryn (Katy) Hudson
E ka marrë mbiemrin e nënës, në mënyrë që të mos e ngatërrojnë me aktoren Kate Hudson.

Natalie Portman — Natalie Herschlag
Është e lindur në Jerusalem, ndërsa familja e saj e ndërroi mbiemrin kur u vendosën në SHBA.

Reese Witherspoon — Laura Jeanne Witherspoon
E ka marrë mbiemrin e vajzërisë së nënës, Reese, për të bërë emrin e saj.

Tina Fey — Elizabeth Stamatina Fey
Emri i saj është version i shkurtër i emrit të mesëm.

Whoopi Goldberg — Caryn Elaine Johnson
Ajo e ndryshoi emrin kur filloi të angazhohej në teatër në San Diego. Aktorja kishte probleme me fryrje të barkut, prandaj u quajt Whoopi, derisa mbiemrin ia zgjodhi nëna.

Drake — Aubrey Drake Graham
Fillimisht ishte aktor dhe pasi e ndërroi profesionin në muzikant, e ndërroi (shkurtoi) edhe emrin.

Mila Kunis — Milena Markovna Kunis
Kjo ukrainase e ndërroi emrin kur filloi të jetonte në Los Angeles.

Louis C.K. — Louis Szekely
Amerikanët ia thoshin keq emrin komikut me origjinë hungareze, prandaj e ndryshoi.

Demi Moore — Demetria Gene Guynes
E ruajti mbiemrin e burrit të parë, Freddy Moore, nga i cili u nda në vitin 1984. Emrin e ka ndërruar edhe vajza e saj, nga Talullah në Lula.

Fergie — Stacy Ann Ferguson
E kishte kuptuar se emri i saj i gjatë nuk përshtatej në grupin “Black Eyed Peas”, prandaj e ndërroi.

Ben Kingsley — Krishna Pandit Bhanji
Nga frika se emri i huaj do të kishte ndikim në karrierën e tij, vendosi të quhej ndryshe.

Meg Ryan — Margaret Mary Emily Anne Hyra
Emrin e ndryshoi pas përfundimit të semestrit të parë të studimeve në Universitetin e New Yorkut.

Michael Caine — Maurice Joseph Micklewhite
Agjenti i tij i sugjeroi që ta ndryshonte emrin.

Jodie Foster — Alicia Christian Foster
Emri i saj përbëhet nga pjesë të emrit të ish-partneres së nënës së saj, Josephine Dominguez.

Jamie Foxx — Eric Marlon Bishop
Zgjodhi një emër më femëror, pasi e kuptoi se kërkoheshin më shumë femra në komedi.

Ludacris – Christopher Brian Bridges
Reperi e ka quajtur veten në bazë të një emri që tregon dy pjesë të personalitetit. Njëri i qetë dhe i tërhequr, tjetri i egër dhe i çmendur.

Charlie Sheen – Carlos Irwin Estevez
Ai donte një emër amerikan dhe e mori. Gjyshërit e tij ishin me origjinë nga Spanja dhe Irlanda, prandaj emri i tij lidhej me rrënjët.

Dakota Fanning — Hannah Dakota Fanning
Ajo vendosi “ta fshinte” emrin e saj të parë.

Bono — Paul David Hewson
Bono është një nofkë që ia kishte dhënë shoku i tij, Gavin Firday.

Lady Gaga — Stefani Joanne Angelina Germanotta
Këngëtarja thotë se Lady Gaga është egoja e saj tjetër.

Christopher Walken — Ronald Walken
Nuk dihet arsyeja pse e ka ndryshuar emrin, ndërsa miqtë akoma e thërrasin Ronnie.

Pink — Alicia Beth Moore
Emrin e ka marrë nga filmi “Reservoir Dogs”.

/Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

Magazina
Fjolla Morina thotë se familja e saj ka prejardhjen nga Familja Haklaj në Tropojë

Fjolla Morina thotë se familja e saj ka prejardhjen nga Familja Haklaj në Tropojë

Magazina
Kalo në kategori