LAJMI I FUNDIT:

Elegancë dhe kostume shumëngjyrëshe – çfarë veshën të ftuarit në ceremoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles

Elegancë dhe kostume shumëngjyrëshe – çfarë veshën të ftuarit në ceremoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles

Zgjedhja e veshjes së duhur në çdo ngjarje mbretërore është me rëndësi të madhe dhe mund të ketë pak momente më të rëndësishme historikisht se kurorëzimi i një monarku të ri.

Reklama

Është bërë shumë për largimet nga tradita për kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe kjo shtrihet në kodet e veshjes së të ftuarit.

Kërkesat për të pranishmit që të vishnin rroba madhështore ose veshje ceremoniale ishin zhdukur në favor të një pamjeje më të relaksuar dhe të zbutur.

Foto: Getty Images

Anëtarët e familjes mbretërore, megjithatë, mbërritën me kostume tradicionale. Princi i Uellsit, William kishte veshur një uniformë fustanesh ceremoniale të rojeve të Uellsit, ndërsa Princesha e Uellsit, Kate Middleton dukej e shkëlqyeshme në rrobat zyrtare – e veshur mbi një fustan mëndafshi të fildishtë të Alexander McQueen, të mbushur me trëndafila të qëndisur me shufra argjendi, gjemba dhe motive shtetërore të ndryshme të Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas ekspertëve mbretërorë të CNN, Max Foster dhe Lauren Moorhouse, Kate mbante gjithashtu një palë vathë me perla të vendosura në diamante, që dikur i përkisnin Princeshës Diana, si dhe një aksesorë luksoze në formë dafine prej argjendi nga Jess Collett dhe Alexander McQueen.

Foto: Getty Images

Dizajneri i nderuar britanik është një fans i preferuar i Uellsit. Sarah Burton, drejtoresha kreative e Alexander McQueen që nga viti 2010, krijoi me porosi fustanin e mrekullueshëm të nusërisë së Kate në vitin 2011.

Në kurorëzimin këtë mëngjes, Princesha Charlotte ishte në mënyrë të ngjashme mbështeste McQueen – duke i përshtatur nënës së saj me një pamje prej mëndafshi të bardhë dhe qëndisje identike me lule saten si dhe një aksesor të ngjashme argjendi sipër kokës.

Foto: AP

Veshja e Queen Consort kishte një shenjë të traditës, ndërsa përfshinte prekje më moderne dhe personale. Me të mbërritur në Abbey, Camilla veshi një mantel shtetëror prej kadifeje të kuqe dhe hermelinë. Poshtë, fustani i saj kurorëzimi i qëndisur fildishi me ngjyrë argjendi dhe ari ishte i stilistit britanik Bruce Oldfield.

Foto: Reuters

Zonja e parë e SHBA-së,  Jill Biden kishte veshur një kostum të kaltër Ralph Lauren, të pajisur me një hark të koordinuar të flokëve dhe shoqërohej nga mbesa e saj Finnegan Biden me një fustan elegant me pelerinë të verdhë nga Markarian. Brenda Abbey, dyshja ishin ulur pranë zonjës së parë të Ukrainës, Olena Zelenska, me një kostum njëngjyrësh dhe një pallto.

Meghan Markle mungon në ceremoninë e kurorëzimit të Charlesit
Lexo po ashtu Meghan Markle mungon në ceremoninë e kurorëzimit të Charlesit

Aktori britanik dhe ylli i “Love Actually”, Emma Thompson mbërriti në ceremoni me një pardesy njëngjyrëshe të stampuar me trëndafil të kuq nga Emilia Wickstead dhe fustan të zi.

Foto: Getty Images

Muzikanti australian Nick Cave dukej elegant me një kostum klasik të zi me tre pjesë ndërsa Katy Perry (e planifikuar të kryesojë koncertin e kurorëzimit në Windsor të dielën ) zgjodhi një kostum me fund rozë dhe perla nga Vivienne Westwood. Perry shoqërohej nga kryeredaktori britanik i Vogue, Edward Enninful.

Foto: Getty Images

Më pas ishin udhëheqës botërorë, politikanë dhe anëtarë ndërkombëtarë të qeverisë. Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau u pa duke u përballur me shiun në rrugën e tij për në Westminster Abbey. Gruaja e tij, Sophie Gregoire Trudeau, u vesh me një fustan saten në nuancë rozë të lehtë kompletuar me mëngë të tejdukshme. Akshata Sunak, gruaja e kryeministrit britanik Rishi Sunak – e cila mbërriti me një kostum klasik të kaltër. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Në trend Magazina

Më shumë
Adrola Dushi pëson një incident: Për herë të parë në jetën time mendova se mund të mos kisha të tjera minuta këtu

Adrola Dushi pëson një incident: Për herë të parë në jetën time mendova se mund të mos kisha të tjera minuta këtu

Magazina
Edon Shileku heq dorë nga identiteti

Edon Shileku heq dorë nga identiteti "Victoria Owns" me të cilin u shfaq në Big Brother VIP Kosova

Magazina
Vajza e Madonnas, Lourdes Leon merr vëmendje me paraqitjen e saj në Madrid

Vajza e Madonnas, Lourdes Leon merr vëmendje me paraqitjen e saj në Madrid

Magazina
Fero tregon se është nisur për në Arabinë Saudite

Fero tregon se është nisur për në Arabinë Saudite

Magazina
Jordyn Woods vjen me fotografi

Jordyn Woods vjen me fotografi "të zjarrta" për ditëlindjen e 26-të

Magazina
Estrada shqiptare reagon për vrasjen e policit në veri të Mitrovicës

Estrada shqiptare reagon për vrasjen e policit në veri të Mitrovicës

Magazina
Kalo në kategori