LAJMI I FUNDIT:

‘El Clasico’ i basketbollit kosovar i takon Trepçës

‘El Clasico’ i basketbollit kosovar i takon Trepçës

Trepça ka triumfuar në derbin e rivalëve të vjetër, duke mundur Sigal Prishtinën në udhëtim me rezultat 66:76 (13:22, 14:15, 19:19, 20:20).

Sfida ishte e vlefshme për javën e nëntë të Prince Caffe Superligës.

Mysafirët e nisën ndeshjen më mirë, duke krijuar epërsi të dyfishtë 5:10 dhe gjatë gjithë çerekut të parë ishin në epërsi, duke e fituar këtë pjesë 13:22. Bardhekaltrit u rikthyen shpejt për të ngushtuar epërsinë në 22:24, por më pas mysafirët hyn në një seri të suksesshme, duke u shkëputur në 22:35, derisa pjesa e parë përfundoi 27:37.

Në periodën e tretë, prishtinasit sërish u afruan në 42:43, megjithatë, ‘Xehetarët’ u shkëputën sërish, ku shifrat pas 30 minutash ishin 46:56. Në dhjetë minutat e fundit, vendasit tentuan rikthimin, por Trepça menaxhoi epërsinë dhe triumfoi 66:76.

Te Sigal Prishtina u dalluan Derrick Ëilson me 17 pikë, gjashtë kërcime e shtatë asistime dhe Dardan Berisha me 19 pikë, kurse te Trepça u dalluan Mikaile Tmusiq me 15 pikë, shtatë kërcime e pesë asistime dhe Erjon Kastrati me 14 pikë.

Prishtinasit tani kanë pesë fitore e pesë humbje, kurse mitrovicasit tetë fitore e dy humbje./Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Manchester United merr ‘vendimin përfundimtar’ për Sanchon pas gjashtë ndeshjeve tek Dortmundi

Manchester United merr ‘vendimin përfundimtar’ për Sanchon pas gjashtë ndeshjeve tek Dortmundi

Premier League
Finalja e EFL Cup, Chelsea – Liverpool: Luhet për trofeun e parë në Angli

Finalja e EFL Cup, Chelsea – Liverpool: Luhet për trofeun e parë në Angli

Premier League
Objektivi i Real Madridit etiketon Sergio Ramos si idhullin e tij

Objektivi i Real Madridit etiketon Sergio Ramos si idhullin e tij

La Liga
Kush është Robert Ibertsberger, ndihmësi i Franco Fodas që synon ta dërgojë Kosovën në Kampionatin Botëror

Kush është Robert Ibertsberger, ndihmësi i Franco Fodas që synon ta dërgojë Kosovën në Kampionatin Botëror

Përfaqësuesja e Kosovës
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Kalo në kategori