LAJMI I FUNDIT:

Edhe pse është në garë me të, Nadal dëshiron që Messi ta fitojë çmimin Sportisti i Vitit

Edhe pse është në garë me të, Nadal dëshiron që Messi ta fitojë çmimin Sportisti i Vitit
(Foto: Reuters/Getty)

Rafael Nadal e ka mbështetur fituesin e Kupës së Botës, Lionel Messi, për ta fituar çmimin prestigjioz Sportisti i Vitit përpara tij, pavarësisht se fitoi Grand Slamin e 22-të në vitin e kaluar.

Dy sportistët në vitin 2022 arritën suksese të jashtëzakonshme, me tenistin që triumfoi si në Australian Open ashtu edhe në French Open, derisa futbollisti më në fund fitoi trofeun e vetëm që mungonte në sirtarin e tij, me Argjentinën në ‘Katar 2022’.

Çmimi për Sportistin e vitit nga Laureus është një çmim vjetor që nderon arritjet individuale nga bota e sportit. Ai u dha për herë të parë në vitin 2000 si një nga shtatë çmimet përbërëse të paraqitura gjatë ‘Laureus World Sports Awards’. Së fundmi këtë trofe e ka fituar kampioni i Formula 1, Max Verstappen.


Nadal – një tifoz i madh i Real Madridit – ka thënë se nuk mund të ketë tjetër fitues këtë vit, pos superyllit të Paris Saint-Germainit, Leo Messi.

Pesë destinacione për Lionel Messin nëse largohet nga Paris Saint-Germain
Lexo po ashtu Pesë destinacione për Lionel Messin nëse largohet nga Paris Saint-Germain

“Është një nder që jam nominuar sërish për Sportistin e Vitit nga Laureus. Por… këtë vit… përpara Leo Messi, ti e meriton atë”, ka shkruar legjenda e tenisit në Instagram. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori