LAJMI I FUNDIT:

Dybala do të padisë Juventusin për më shumë se 50 milionë euro

Dybala do të padisë Juventusin për më shumë se 50 milionë euro

Mediat në Itali shkruajnë se Paulo Dybala dëshiron të padisë Juventusin për 50 milionë euro, që është diferenca midis kontratës që kishte rënë dakord me Zonjën e Vjetër dhe marrëveshjes së tij aktuale me Romën.

Reklama

Historia midis La Joya dhe Bianconerëve rrezikon të përfundojë në një betejë ligjore me gjigantët e Serie A, të cilët ende i detyrohen fillimit të tyre të parë rreth 3 milionë euro nga manovra e dytë e pagave që FIGC dhe Prokurori i Torinos po hetojnë.

Sipas mediumeve Il Corriere della Sera dhe La Repubblica, argjentinasi dëshiron që Juventusi të paguajë tarifën në pritje deri në prill, ose do të padisë ish-klubin e tij.

Megjithatë, kjo nuk është e gjitha, pasi avokati i lojtarit duket i vendosur të padisë Juventusin sepse ata nuk ia zgjatën kontratën e skaduar sulmuesit në sezonin 2021/22.

Dybala e pranon se Juventusi i ka ende borxh disa paga
Lexo po ashtu Dybala e pranon se Juventusi i ka ende borxh disa paga

Avokati i Dybalas, Luca Ferrari thuhet se i tha Ndihmës Prokurorit Marco Gianoglio dhe Prokurorit Mario Bendoni më 28 shkurt se klubi dhe klienti i tij kishin rënë dakord për një kontratë të re ‘në çdo element thelbësor’: një kontratë pesëvjeçare me vlerë 9,2 milionë euro neto, rreth 17,4 milionë euro bruto.

Sipas raportit, Dybala kishte lejuar përfaqësuesin e tij, i cili nuk është agjent i tij – të anashkalonte sekretin profesional dhe të zbulonte detajet e marrëveshjes së tij tek prokurorët e Torinos.

“Mendoj se do të ndjek dy rrugë. Vepruar edhe bazuar në rinovimin e dështuar dhe bazuar në shkrimet mbrojtëse të nënshkruara me manovrën e dytë”, thuhet se u tha avokati i Dybala, Ferrari, prokurorëve Gianoglio dhe Bendoni.

Dybala kishte nënshkruar një marrëveshje të pazbuluar me Juventusin, e cila supozohej t’i jepte La Joya-s tre milionë euro nëse ai kishte qëndruar apo larguar nga Torino.

Kontrata e Dybalas në Allianz Stadium skadoi në qershor 2022, por Juventusi fillimisht kishte rënë dakord për të zgjatur qëndrimin e tij në fund të vitit 2021, duke ndryshuar mendje disa muaj më vonë, pas blerjes prej 80 milionë eurosh të Dusan Vlahovic për Fiorentinën.

Prandaj, Dybala jo vetëm që do të padisë Juventusin për tre milionë euro nëse ata nuk paguajnë deri në prill, por do të kërkojë 50 milionë euro më shumë, që është diferenca mes marrëveshjes që kishte arritur me Juventusin dhe kontratës trevjeçare që nënshkroi me Romën verën e kaluar. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Jurgen Klopp ndryshon planet e transferimeve pas nënshkrimit me Alexis Mac Allister

Jurgen Klopp ndryshon planet e transferimeve pas nënshkrimit me Alexis Mac Allister

Premier League
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Përfaqësuesja e Kosovës
Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Liga e Kampionëve
Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Ndërkombëtare
Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Serie A
Kalo në kategori