Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti ndihet i kënaqur pas fitores 3-2 në udhëtim te Villarreali në kuadër të fazës së 1/8-tës në Kupën e Mbretit.

Në pjesën e parë të ndeshjes të së enjtes mbrëma në Kupën e Mbretit kundër Villarrealit, dukej shumë e mundshme që Real Madrid do të largohej nga gara.

Mikpritësit kryesuan 2-0 me golat e Etienne Capoue dhe Samuel Chukëueze, dhe skuadra e Carlo Ancelotti ishte absolutisht e tmerrshme.

Megjithatë, një rikthim i mrekullueshëm i pjesës së dytë pa që Los Blancos të përparojnë në çerekfinale të garës, falë golave nga Vincius Jr, Eder Militao dhe Dani Ceballos dhe ata tani ende kanë një shans për të fituar pesë trofe këtë sezon.

Reali mposht me përmbysje Villarrealin dhe vazhdon në çerekfinale të Kupës së Mbretit Reali mposht me përmbysje Villarrealin dhe vazhdon në çerekfinale të Kupës së Mbretit
Reklama

Pavarësisht fitores së tyre, Ancelotti ishte i prirur të mos harronte paraqitjen e dobët të skuadrës në pjesën e parë.

Reklama

“Është e vërtetë që ishim mirë në fund, por nuk duhet të harrojmë se si luajtëm në pjesën e parë, sepse ka ende shumë gjëra për të korrigjuar”.

Real Madridi ka pasur një 2023 të vështirë deri më tani, por Ancelotti shpreson që rezultati dhe performanca e së enjtes do të dëshmojnë të jenë një katalizator për një ndryshim të fatit në vazhdim.

“Duket se jemi kthyer. Skuadra pati një karakter pas një pjese të parë shumë të keqe që nuk duhet harruar, por është e vërtetë që ne kemi ndryshuar”.

Reklama

“Asensio dhe Ceballos ndryshuan dinamikën e lojës. Ata dhanë cilësi dhe energji, dhe mendoj se të dyja kanë qenë vendimtare”, ka thënë Ancelotti. /Telegrafi/